Spirala po operacji konizacji

Witam, mam pytanie: czy mogę założyć wkładkę domaciczna, ,,spiralkę", jeżeli jestem po zabiegu elektrokonizacji części pochwowej szyjki macicy. Czy wkładka nie wypadnie? Dodam, że jestem po 4 porodach, ostatni 2 miesiące temu. Pozdrawiam i czekam na odpowiedź. Agnieszka

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Nie wiem, jak dawno temu przeszła Pani konizację części pochwowej szyjki macicy... Najlepiej by było, gdyby lekarz zbadał Panią z użyciem wziernika i ocenił, czy założenie wkładki byłoby możliwe. Obawiam się, że mogą być z tym problemy, jednak proszę zasięgnąć porady ginekologa. Gdyby założenie spirali okazało się niemożliwe, warto rozważyć stosowanie jednoskładnikowych pigułek antykoncepcyjnych - można je stosować podczas karmienia piersią i mają one nieco mniej działań niepożądanych niż "zwykłe" tabletki. Ich wadą jest to, że trzeba je zażywać BARDZO regularnie - spóźnienie większe niż 3 godziny zmniejsza ich skuteczność antykoncepcyjną! Polecam artykuł: abcantykoncepcja.pl/antykoncepcja-w-czasie-karmienia-piersia.