Spirulina, chlorella, acerola a spadek przeciwciał anty-tg

Witam, zwracam się do Państwa z pytaniem o to, czy preparat zielarski "Spirulina, chlorella, acerola" mógł mieć wpływ na spadek przeciwciał anty-tg z 1300 do 100 przy 3 miesięcznej suplementacji? Na czas tej suplementacji odstawiłam przepisany mi Letrox 50 przez wzgląd na coraz to większe problemy z oddychaniem. Czy algi, brunatnice, kelp, bursztyn można stosować przy chorobie Hashimoto i czy pokarmy typu gluten, nabiał, mogą pogarszać leczenie?

Pojawienie się przeciwciał niekoniecznie związane jest z chorobą autoimmunologiczną. Może być spowodowane stanem zapalnym gruczołu. W celu wykluczenia poważniejszej choroby należy oznaczyć poziom tyreoglobuliny, która wraz z poziomem przeciwciał stanowi marker. Wyniki powinien zinterpretować lekarz. Wymienione przez panią suplementy to głownie chlorofil i witamina C. Obydwa składniki są niezwykle efektywnymi czynnikami przeciwzapalnymi, więc w pani przypadku zapewne chodziło o stan zapalny gruczołu tarczycy. Nie należy jednak zapominać o cyklicznej kontroli lekarskiej:)

Jeśli mówimy o autoimmunologicznym zapaleniu tarczycy (Hashimoto) to odpowiem tak:

Wszystko może mieć wpływ. I suplement oczywiście też.
Szkopuł jest tylko taki, że anty-tg nie jest wskaźnikiem postępu choroby czy też wyzdrowienia. Jedynie na samym początku zostaje oznaczone w diagnostyce Hashimoto.

No i teraz zagwozdka: nie sądzę, żeby odstawienie leku doradził Pani lekarz. Więc albo się Pani stosuje do zaleceń specjalisty i do niego się udaje w chwilach zwątpienia (problemy z oddychaniem), albo próbuje Pani medycyny alternatywnej, bo to już nie jest dietetyka.