Spłycenie fizjologicznej lordozy lędźwiowej i przepuklina
Kobieta, lat 36. REZONANS. Spłycenie fizjologicznej lordozy lędźwiowej. Na poziomach L4/L5 i L5/S1 widoczne są niewielkie dwuboczne przepuklina (protruzje) krążków m-k,które wraz ze zmianami zwyrodnieniowymi w stawach m-k umiarkowanie zwężają obustronnie dolne części otworów m-k,odcinkowo przylegając do korzeni nerwowych w zakresie otworów m-k.Zmiany zwyrodnieniowe w stawach m-k na poziomach L 3/L4, L4/L5, L5/S1. Wysokość trzonow kręgów zachowana, stożek rdzenia i nici ogona końskiego bz.

KOBIETA, 37 LAT ponad rok temu
Lek. Tomasz Budlewski
79 poziom zaufania
A jakie objawy? Konieczne jest bezpośrednie badanie lekarskie i łączna analiza z powyższym badaniem. Proszę udać się do lekarzazlecającego powyższe badanie.
Badanie MRI jest jedynie badaniem dodatkowym wykonanym z konkretnego powodu i jak każde badanie ma ograniczoną wartość diagnostyczną.
W obrębie kręgosłupa znajduje się wiele struktur anatomicznych, które mogą być źródłem dolegliwości.
Aby postawić właściwe rozpoznanie niezbędna jest znajomość charakteru dolegliwości, objawów towarzyszących, czynników prowokujących i wielu innych danych.
W każdym przypadku najważniejsze jest określenie zależności objawów klinicznych ze zmianami stwierdzanymi w wykonanym badaniu.
W celu postawienia diagnozy i ustalenia dalszego postępowania i niezbędny jest wywiad i badanie przedmiotowe, które w tym wypadku powinien przeprowadzić neurolog, ortopeda lub neurochirurg.
Leczenie schorzeń kręgosłupa jest najczęściej długotrwałym i złożonym procesem. Najczęściej podstawą leczenia jest odpowiednio dobrana i systematyczna rehabilitacja. A podstawą rehabilitacji są odpowiednio dobrane ćwiczenia, których zadaniem jest wzmocnienie mięśni trzymających kręgosłup, tak aby zmiany w obrębie kręgosłupa nie narastały.
Leczenie może również obejmować farmakoterapię, zabieg termolezji, blokadę terapeutyczna, znieczulenie zewnątrzoponowe. Zabiegi te służą zmniejszeniu dolegliwości bólowych i umożliwieniu intensywnej rehabilitacji. Rehabilitacja może być wspomagana zabiegami akupunktury lub TENS .
W rzadkich przypadkach może okazać się, że wskazane jest leczenie operacyjne