Spływająca wydzielina po gardle i problem z zatokami

Witam. Mam problem z zatokami, spływająca wydzielina po gardle a nawet powiedziałabym stojąca, ciągły kaszel z rana, odchrząkiwanie tej wydzieliny, ciągle coś mi leci z nosa. Często też mam ból głowy gdy na wiatr wyjdę bez czapki. Jest to ból przy jednej skroni, przeważnie lewej. I w związku z tym zakupiłam ostatnio inhalator z nebulizatorem i chciałabym wiedzieć z czego robić inhalacje, żeby dobrze oczyścić zatoki? Czy istnieje szybki sposób, aby pozbyć się wydzieliny wpływającej do gardła? Czy powinnam brać jakieś leki? Wykonać specjalistyczne badania? Zgłosić się do specjalisty? Jakie badania? Jaki specjalista? Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam.

Witam,

Opisuje pani objawy przewleklego zapalenia zatok, stad warto zasiegnac porady specjalisty laryngologa. Byc moze zleci on badanie tomograficzne zatok celem oceny stopnia ich zajecia przez proces zapalny, niekiedy konieczne jest endoskopowe "wyczyszczenie" zatok (FESS) przed wdrozeniem leczenia farmakologicznego.
Warto pamietac, ze aktualnie w leczeniu przewlekleo zapalenia zatok z wyboru stosuje sie glikokortykosteroidy podawane miejscowo na sluzowke nosa, poza tym leki p/histaminowe (preparatuy te sa dostepne z prezpisu lekarza). Warto miec swiadomosc ze preparaty te trzeba bedzie stosowac najpewniej przed dluzszy okres czasu. Antybiotyki zarezerwowane sa do sytuacji gdy istnieja przeslanki kliniczne sugerujace bakteryjne zapalenie zatok.
To co moze Pani zrobic we wlasnym zakresie to zakupic w aptece roztwor wody morskiej o stezeniu HIPERTONICZNYM i regularnie za jego pomoca dokonywac tzw. toalety nosa (aplikacja preparatu a nastepne dokladne siakanie nosa - min. 2x dziennie).

Pozdrawiam!

Krzysztof Gryga