Sposób raczkowania u 11-miesięcznego dziecka

Witam. Mam 11 miesieczna coreczke. Raczkuje oczywiscie, siada, moim zdaniem dobrze sie rozwija, lecz niepokoi mbie fakt, iz gdy raczkuje to czasami prawa noge uklada w bok, badz jakby klekala na jedna nozke, wlasnie na prawa i nie wiem czy moze byc to obaw do niepokoju czy w tym miesiacu to normalne i probuje wstawac. Wstanela juz kilka rszy i wspina sie po czym moze, lecz jeszcze nie potrafi utrzymac rownowagi. Bardzo prosze o odpowiedz dosyc wyczerpujaca. Dziekuje i pozdrawiam

Witam. Takie ustawienie nogi najprawdopodobniej wynika z podejmowania przez dziecko prób pionizacji. Oczywiście warto zwrócić uwagę pediatry na swoje spostrzeżenia przy najbliżej wizycie.

Proszę zwrócić uwagę, jak dziecko porusza się po różnych nawierzchniach. Czasem układanie jednej nóżki ma zapobiegać ślizganiu się, na wczesnym etapie raczkowania. Gdy nawierzchnia jest bardziej chropowata (np. dywan), dziecko nie musi się tak "podpierać".

http://www.krakowpsycholog.com.pl/