Klindacin T i Glamid a sposób ich stosowania

Dzień dobry nazywam się Iza i mam 19 lat. Moim problemem od dwóch lat jest trądzik. Ostatnio dermatolog przepisał mi dwa żele do stosowania na dzień i na noc. Glamid zel oraz Klindacin T. Mam pytanie odnośnie zastosowania, czy Klindacin T powinno się trzymać na twarzy przez cala noc? Czy należy zmyć go, gdy tylko zaschnie czy jeszcze po zaschnięciu przez jakiś czas go zostawić. Mam pytanie jeszcze, co się stanie jeżeli na przykład po zastosowaniu maści Klindacin T nie zmyję go z twarzy, kiedy na przykład usnę. Czy po zmyciu żelu mogę stosować na twarz jakiekolwiek kosmetyki. Czy Klindacin T m a jakieś skutki uboczne? I czy działa natychmiastowo, czy na efekty będę musiała jeszcze trochę poczekać? Z góry bardzo dziękuje za wszelkie informacje na temat stosowania tych żeli. Serdecznie pozdrawiam.

Lek. Jacek Ławnicki

Witam!
Żel proszę utrzymywać do całkowitego wchłonięcia. Po całkowitym wchłonięciu preparatu można umyć twarz.

Magdalena Mroczek

Klindacin T jest to lek stosowany w przebiegu trądziku pospolitego. Lek stosowany jest miejscowo.

Trądzik jest to choroba, która często występuje u ludzi młodych i spowodowana jest wpływem hormonów na wygląd cery. Do objawów trądziku młodzieńczego, zwanego inaczej trądzikiem pospolitym (acne vulgaris) należą pęcherzyki, grudki i zaskórniki. Spowodowane są one nadmierną produkcją łoju i zaczopowaniem gruczołów łojowych. Zrogowaciały naskórek zamyka przewód wyprowadzający gruczołu, co prowadzi do powstania tzw. zaskórnika. Z powodu działania niektórych bakterii, które normalnie także znajdują się na skórze, ale rozwijają się pod wpływem nadmiernej produkcji łoju i zaczopowania wyjścia gruczołu, dochodzi do powstania stanu zapalnego. Choroba spowodowana jest nadmierną stymulacją androgenową, w wyniku której dochodzi do łojotoku. W trądziku duże znaczenie ma genetyka, szacuje się, że aż 80 proc. form występuje rodzinnie. Chociaż trądzik najczęściej występuje u ludzi młodych, w okresie dojrzewania, może też występować u ludzi starszych.
W kolejnych stadiach choroby mogą wystąpić sino czerwone grudki, które potem pozostawiają blizny.
Leczenie trądziku jest bardzo ważne, aby potem nie doszło do powstania szpecących blizn. Dobrą wiadomością, że u wielu osób problem zanika sam po ukończeniu 20 roku życia. W leczeniu stosuje się żele i maści antybakteryjne. Część z nich zawiera w składzie wit A. Trzeba jednak stosować te preparaty ostrożnie, zwiększają one wrażliwość skóry na światło oraz mogą mieć działanie podrażniające skórę. Skuteczne są także maści z cynkiem. Jeśli doszło do powstania stanu zapalnego rozpoczyna się leczenie erytromycyną lub klindamycyną. W ciężkich przypadkach stosuje się retinoidy. Trzeba jednak wtedy kontrolować parametry wątrobowe i trzustkowe.

Klindamycynę stosuje się 2 razy na dobę, rozsmarowując cienką warstwę na skórze. Lek ma postać żelu. Stosuje się go na zmienione chorobowo miejsca. Należy zostawić go na skórze aż do całkowitego wchłonięcia. Następnie należy umyć twarz i dokładnie ręce. Klindamycyny nie powinno się trzymać całą noc, ale jeśli dojdzie do tego przez przypadek jednorazowo najprawdopodobniej nic sienie stanie lub wystąp jedynie lekka reakcja nadwrażliwości połączona z zaczerwienieniem skóry.

Glamid jest to również żel , który stosuje się w umiarkowanej i łagodniej postaci trądziku. Łączy działanie trzech substancji aktywnych (nikotynamid 4%, kwas glikolowy 1%, kwas salicylowy 0,5%). Ma działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Żel ten również stosuje się 2 razy dziennie.