Zapytaj lekarza

1 , 0 1 9 , 4 5 6

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Sposoby leczenia zespołu Klinefeltera

Mam 22 lata, 2 lata temu wykryto u mnie zespół Klinefeltera, Od roku stale biorę domięśniowo testoseronum prolongatum ampułkę co 28 dni. Na początku pomagało w życiu. Jednak ostatnio mam coraz mniej chęci do życia, nie mogę zwlec się z łóżka, nie chce mi się pracować. Jest inny sposób leczenia? Częstsze dawki? Inne leki? Oraz najważniejsze pytanie, Czy mogę mieć dzieci?
MĘŻCZYZNA, 22 LAT ponad rok temu

Dzień dobry,

Proszę sobie sprawdzić stężenie testosteronu ok. 10 dni po ostatnim zastrzyku, jeśli jest bliskie dolnej normy lub poniżej powinien Pan zwiększyć częstość przyjmowania zastrzyków, np. 1 zastrzyk raz na dwa tygodnie. Niekiedy testosteron prolongatum pdajemy raz w tygodniu. Wszystko zależy od schorzenia oraz stężenia hormu we krwi. Proszę skontaktować się ze swoim lekarzem i poprosić go, aby dobrał Panu odpowiednią dawkę, wówczas poczuje się Pan znacznie lepiej. Proponuję również dodatkowo oznaczyć TSH we krwi pod kątem niedoczynności tarczycy, a w razie konieczności hormony pomogą Panu normalnie funkcjonować. Co do płodności , to zdecydowana większość mężczyzn z zespołem Klinefeltera nie może mieć dzieci. Zdarzają się wyjątkowe przypadki osób wśród których nie stwierdza się zaburzonej płodności. Może akurat jest Pan wśród tej grupy. W obecnych czasach duża ilość mężczyzn i kobiet bez istotnych chorób ma problemy z płodnością (wpływ zanieczyszczonego środowiska, pełna chemii żywność, PEM, itd). Wiele osób decyduje się wówczas na adopcję, a ta naprawdę daje możliwość zrealizowania się w roli rodzica oraz jest pięknym gestem wyciągnięcia pomocnej dłoni w stronę dziecka, które nie ma rodziców i pragnie miłości. Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz

Specjalista chorób wewnętrznych, diabetolog i endokrynolog. Autor oraz współautor ponad 140 artykułów i doniesień zjazdowych. Laureat plebiscytu Lekarz Roku 2016 Dziennika Wschodniego. Członek Polskiego Towarzystwa Endokrynologicznego, Diabetologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej.
0

Dawka testosteronu powinna zależeć od tego jak wyglądają wyniki LH, FSH, testosteronu i estradiolu u Pana. Te z kolei są zależne od wieku. Więc miejsce na zwiększenie u Pana dawki może lecz nie musi być. To czy będzie Pan miał dzieci z własnego nasienia, a nie od dawcy, zależy od tego czy w Pana jądrach są plemniki. Czasem są ale rzadko. Wtedy pozostaje dawca.

Specjalista w dziedzinie genetyki klinicznej. Odbył staż dyplomowy na Uniwersytecie w Cincinnati w USA. Laureat Nagrody Dyrektora Instytutu Matki i Dziecka za najlepszą publikację oraz Nagrody Sekcji Schorzeń Pozapiramidowych Polskiego Towarzystwa Neurologicznego. Członek Polskiego Towarzystwa Genetyki Człowieka i Polskiego Towarzystwa Medycyny Perinatalnej.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety
Ważne tematy