Próchnica butelkowa u 21-miesięcznego dziecka

Witam serdecznie. Mój synek ma 21 miesięcy i chyba ma początki próchnicy butelkowej, ponieważ pojawiły mu się małe plamki na ząbkach. Jakie są sposoby leczenia próchnicy butelkowej u takich małych dzieciaczków? Plamki są na razie niewielkie, nie jestem nawet pewna czy to próchnica butelkowa, ale zapisałam już synka do stomatologa. Chciałabym jednak dowiedzieć się czy próchnicę butelkową wykrytą na tak wczesnym etapie można łatwiej wyleczyć? Jak przebiega leczenie próchnicy butelkowej? Czy u 21-miesięcznego dziecka stosuje się na nią jakieś leki, żele, maści czy może leczenie przebiega bardziej w gabinecie stomatologa? I czy leczenie próchnicy butelkowej jest bolesne czy przebiega raczej bezboleśnie? Chciałabym jeszcze dowiedzieć się jakie są przyczyny występowania próchnicy butelkowej. Czy to możliwe, że pojawiła się ona ze względu na jakieś nieprawidłowości w diecie malucha? Z góry dziekuję za odpowiedź. Pozdrawiam.

Witam. Prawdopodobnie ząbki Pani synka zaatakowała próchnica butelkowa, która dotyczy dzieci, pijące mleko, sok czy herbatkę z butelki. Cukry w nich zawarte osadzają się na powierzchni zębów, stwarzając idealne warunki do rozwoju bakterii powodujących próchnicę. A jeśli malec zasypia z butelką w buzi jest jeszcze gorzej. Nocą wydzielanie śliny, a tym samym oczyszczanie jamy ustnej jest zdecydowanie słabsze niż w dzień, co powoduje zakwaszenie i sprawia, że próchnica butelkowa rozwija się jeszcze szybciej. O początkach próchnicy świadczy pojawienie się białych plamek lub smużek na górnych zębach przednich. Potem pojawiają się ciemne plamy na górnych jedynkach, tuż przy dziąsłach (próchnica butelkowa generalnie częściej dotyczy przednich zębów górnych). Jeśli nie będą leczone, zmiany zaczną rozprzestrzeniać się na inne zęby. Na etapie białych plamek lub smużek zwykle wystarczy stosowanie fluoryzacji – stomatolog posmaruje ząbki specjalnych preparatem. Dodatkowo można w domu, oczywiście po umyciu ząbków, 2 razy dziennie smarować je pastą do zębów dla dzieci zawierającą fluor. W przypadku bardziej zaawansowanych zmian o leczeniu decyduje dentysta. Może zaproponować impregnowanie ząbka roztworem azotanu srebra. Niestety po takim zabiegu ząb staje się ciemny, ale choroba nie postępuje. Pozdrawiam Krystyna Pikała

Pytanie czy są to plamki czy już niewielkie ubytki prócnicowe.. Trudno orzec bez badania dziecka. Dlatego sugeruję wizytę u stomatologa ,najlepiej specjalisty stomatologii dziecięcej. Leczenie prócnicy wygląda zwykle podobnie jak u dorosłych , z tym , że stosujemy inne preparaty do wypełnień. Tzw. impregnacja , lapisowanie nie są dziś polecane.

Niezbędna jest wizyta adaptacyjna aby dziecko poznało gabinet i lekarza. Przy okazji zostanie oceniony stan jamy ustnej a zęby zostaną zabezpieczone fluorem. Odnośnie leczenia to u dzieci jest wykonywane w sedacji, czyli podawany jest gaz rozweselający. Dzięki temu dziecko jest w swoim świecie i pozwala bez problemu leczyć nawet głęboką próchnicę. U dzieci dodatkowo stosujemy kolorowe wypełnienia które bardzo się im podobają i zachęcają do dalszych wizyt.