Sposoby na ograniczenie objawów opryszczki wargowej

Moja 16-letnia corka zmaga sie z wyjatkowo zlosliwya i ciezka odmiana opryszczki.Jej usta atakowane sa nawet kilka razy miesiecznie,a teraz ogniska zapalne pojawily sie na policzkach! Wyglada to fatalnie.Dziewczyna wstydzi sie chodzic do szkoly.Jak spowodowac,zeby objawy nie byly az tak uporczywe i czeste.Jakas dieta?Moze szczepionki.Inne wskazowki?O Zoviraxie wiem sam.

Dzien dobry. Mysle, ze rozsadnie byloby zasiegnac rady immunologa klinicznego. Tak czeste nawroty moga, ale nie musza byc spowodowane niedoborem odpornosci. Wspolnie z prowadzacym dermatologiem warto tez zastanowic sie nad profilaktycznym (czesto wielomiesiecznym) leczeniem lekami p/wirusowymi, co w praktyce zmniejsza czestosc nawortow opryszczki.