Sposoby na pozbycie się brzuszka, boczków i grubych ud u 20-latka

Witam. Jestem chłopakiem i mam 20 lat. Mam 180 cm wzrostu i ważę 82 kg. Chciałbym się pozbyć brzuszka, boczków i grubych ud. Najbardziej zależy mi na boczkach, w drugiej kolejności na udach. Na ogół prowadzę siedzący tryb życia, ale mimo to chciałbym schudnąć min. 5kg. Podobnie jak moja rodzina, mam budowę ciała grubej kości i dlatego nie wiem czy udałoby mi się mieć chociażby chude uda jak inni. Chciałbym o jakieś rady dotyczące ćwiczeń albo odżywiania się czy też diety. Pozdrawiam.

Witam. Warto zrobić analizę składu masy ciała, która również podaje szacunkową masę kości. Do modelowania sylwetki warto włączyć aktywność fizyczną + odpowiednia dietę. Tutaj dla fajnych efektów warto wybrać się na siłownię i porozmawiać z trenerem personalnym, który doradzi jakie ćwiczenia na konkretne partie mięśni (bo czasami nieumiejętne ćwiczenia mogą wręcz rozbudować masę mięśniową na nogach) a dobry dietetyk ułoży odpowiednią dietę redukcyjną i stosowną do aktywności fizycznej.

Witam serdecznie,

W tym momencie posiadam zbyt mało informacji na Pana temat, aby ustalić konkretny jadłospis i plan ćwiczeń. Musiałabym zebrać wywiad żywieniowy i zdrowotny. Jeżeli byłby Pan zainteresowany zachęcam do kontaktu drogą mailową. Z pewnością jednak powinien Pani skupić się na regularności posiłków (5 posiłków dziennie w odstępach ok. 3h), bez dodatkowego dojadania pomiędzy wyznaczonymi godzinami.
Dzień należy zaczynać od pełnowartościowego śniadania. W ten sposób od rana pobudzamy swój organizm do działania, przyspieszamy przemianę materii i każdy kolejny posiłek będzie lepiej trawiony. Ostatni posiłek należy spożywać ok. 3h przed snem. Powinien Pan również pić od 1,5 do 2 litrów wody dziennie, najlepiej pomiędzy posiłkami, aby zapewnić wystarczającą ilość płynów w organizmie. Należy unikać potraw smażonych i tłustych oraz żywności typu fast food. Można dowolnie stosować przyprawy i zioła aromatyczne ale ograniczać sól.
Unikamy również cukru, słodyczy a także żywności silnie przetworzonej typu instant, parówki, pasztety itp Należy czytać etykiety. Zawsze należy zwracać uwagę nie tylko na wartość kaloryczną, ale także na zawartość tłuszczów nasyconych, cukrów i sprawdzać, czy produkt zawiera mało sodu.

Jeżeli chodzi o ćwiczenia fizyczne to stanowią one 30% sukcesu w walce o wymarzoną sylwetkę. Ważne aby aktywność była systematyczna i sprawiała Panu przyjemność. Najlepiej ćwiczyć od 3do 5 razy w tygodniu. Może Pan skorzystać z pomocy trenera fitness, siłowni lub ćwiczyć w domu. W Internecie znajdzie Pan bardzo wiele zestawów treningowych. Musi Pan dostosować je do własnych możliwości. Powinien Pan zwracać uwagę na prawidłową technikę ćwiczeń aby nie obciążać stawów czy odcinka krzyżowo-lędźwiowego.

Wszystko jest do osiągnięcia i wypracowania jednak należy do tego podejść rozważnie i z zaangażowaniem. Proszę zadbać o zdrową i odpowiednio zbilansowaną dietę, która dostarczy wszystkich składników odżywczych w odpowiednich proporcjach. Dieta powinna być dobrana indywidualnie i uwzględniać Pan dzienne zapotrzebowanie energetyczne. Jeżeli miałby Pan problem z ustaleniem prawidłowego jadłospisu zachęcam do kontaktu:

tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk

Witam! Dokładne, indywidualne zalecenia żywieniowe mogą być podane po zebraniu wywiadu żywieniowo-chorobowego. Wstępnie zachęcam do przestrzegania zasad racjonalnego żywienia, które podam poniżej. 1. Codzienna aktywność fizyczna i odpowiednia dieta pomaga w zachowaniu pełni zdrowia i kondycji. 2. Podstawą prawidłowej diety jest różnorodność spożywanych produktów. Jedz 4 – 5 posiłków dziennie w odstępach nie dłuższych niż 4 godziny. Dzień zaczynaj od śniadania. 3. Pełnoziarniste produkty zbożowe (np. chleb razowy, chleb pełnoziarnisty, grube kasze, ryż brązowy) powinny być dla ciebie głównym źródłem energii. 4. Pamiętaj o codziennym spożywaniu warzyw i owoców. Zalecana jest przewaga warzyw nad owocami. 5. Każdego dnia co najmniej dwa razy spożywaj mleko i jego przetwory: jogurty, kefiry, sery. 6. Spożywaj mniej tłuszczów zwierzęcych (smalec, tłuste mięsa), a więcej tłuszczów roślinnych (olej rzepakowy, oliwa z oliwek). 7. Źródłem białka w twojej diecie powinny być: mięso drobiowe, ryby oraz nasiona roślin strączkowych np. soja, groch, fasola. Ograniczaj spożycie tłustego mięsa czerwonego. 8. W codziennej diecie ograniczaj spożycie soli i słodyczy (źródła „pustych” kalorii). 9. Pij wystarczającą ilość płynów – minimum 2 litry dziennie. 10. Unikaj alkoholu. Zapraszam również na www.diet-coaching.xaa.pl Pozdrawiam, Dietetyk Patrycja Sankowska