Sposoby na przyspieszenie przemiany materii

Witam. Moja PPM wynosi 1300 kcal, ale jem ok 1500kcal. Przez to (?) chyba tyję. W marcu ważyłam 53kcal potem fakt 1,5 msc ćwiczyłam i lekko zarysowały mi się mięśnie( brzuch, łydki-mocno, uda-lekko) Ćwiczę ok 100 brzuszków. Teraz ważę 57kg przy 161cm. Czy to może być woda, która po wakacjach zniknie ? Piję 2l wody, 5x dziennie, ostr rzeczy, czasem(bo jest za gorąco) jeżdżę na rowerze. Jak jeszcze przyśpieszyć swoją przemianę materii, żeby zrzucić 3kg? Mam 18 lat.

Witam serdecznie,

Z pewnością nie tyle Pani z powodu spożywania 1500kcal. PPM jest to przemiana materii nie uwzględniająca Pani aktywności fizycznej, potrzeba jedynie na pracę organizmu. Czynna przemiana materii z pewnością jest u Pani wyższa. Przytyła Pani ze względu na wprowadzenie aktywności fizycznej. Sama Pani pisze ze zauważyła zarys mięśni. Należy pamiętać że mięśnie ważą więcej niż tkanka tłuszczowa. Często waga rożnie przy ćwiczeniach dlatego nie warto się ważyć a jedynie mierzyć obwody ciała. w Pani organizmie może również gromadzić się woda metaboliczna. To również jest wynik treningów oraz wysokiej temperatury jaka obecnie panuje na zewnątrz. Pije Pani dużo wody aby wciąż nawadniać organizm.
Jeżeli chodzi o przyspieszenie przemiany materii to w diecie nie może zabraknąć błonnika, który poprawia perystaltykę jelit. Proszę sięgać po pełnoziarniste pieczywo, płatki owsiane górskie, kasze, razowe makarony, warzywa i owoce. Produkty te zawierają witaminy z grupy B niezbędne do wytwarzania enzymów trawiennych oraz błonnik regulujący trawienie. Warto również wprowadzić do diety mleczne napoje fermentowane, jogurt naturalny, kefir, maślanka, a także napoje z bakteriami probiotycznymi. Zawarte w nich dobre bakterie regulują trawienie, bakterie probiotyczne zaś wspomagają florę bakteryjną jelita grubego.
Sięga Pani także po świeże zioła, natkę, koperek, bazylię, cząber, rozmaryn, tymianek, miętę, majeranek Zawierają one olejki eteryczne o działaniu rozkurczającym. Rana na czczo przed śniadaniem można wypić szklankę wody z sokiem z cytryny co również przyczyni się do przyspieszenia przemiany materii.

Proszę zadbać o zdrową i odpowiednio zbilansowaną dietę, która dostarczy wszystkich składników odżywczych w odpowiednich proporcjach. Dieta powinna być dobrana indywidualnie i uwzględniać Pani dzienne zapotrzebowanie energetyczne. Jeżeli miałaby Pani problem z ustaleniem prawidłowego jadłospisu zachęcam do kontaktu:

tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk

Witam, aby przyspieszyć przemianę materii istotna jest zbilansowana, pełnowartościowa dieta oraz zwiększona aktywność fizyczna. Produkty wpływające na poprawę materii, to: produkty bogate w białko (mleko, nabiał, mięso, rośliny strączkowe), produkty bogate w błonnik pokarmowy (produkty pełnoziarniste, kasza gryczana, ryż brązowy, otręby owsiane itp.), cytrusy oraz zioła tj. majeranek, oregano, bazylia, tymianek, kminek.
Po wskazówki i przepisy dietetyczne zapraszam również na http://diet-coaching.xaa.pl/
Pozdrawiam, Dietetyk Patrycja Sankowska