Sposoby na przytycie dla 18-latka

Witam , Mam 18 lat , 175cm wzrostu oraz ważę 52kg . Jadam rzadko śniadania ale w szkole nadrabiam , bowiem zjadam w niej 6-7 bułek z sałatą,szynką,jajkiem itd .. Obiady jadam , ogólnie gdzieś 4 posiłki dziennie . Chcaiłbym przytyć jakieś 18-20kg w razie możliwości jak najszybciej . Tylko nie wiem jak , od zawsze miałem spora niedowagę .Proszę o szybką odpowiedź , w razie diety , wspomnę , że za dużo pieniędzy nie mam na utworzenie i częste kupowanie produktów.

Witam, Najpierw należało by wykonać Analizę Składu Ciała (zawartość tkanki tłuszczowej, tkanki mięśniowej i zawartość wody). Następnie należało by wykonać obliczenia dotyczące Pana całodziennego zapotrzebowania energetycznego i tę wartość zwiększyć o ok. 500 kcal na dzień co pozwoli na ok. 0,5kg przyrost masy ciała na tydzień. Najważniejsze jednak aby zwiększyć zawartość tkanki mięśniowej poprzez ćwiczenia oporowe, kształtujące tkankę mięśniową.

Dość krótko opisał Pan swojej dotychczasowe żywienie. Na pewno należało by zacząć spożywać śniadania do 1 godziny po przebudzeniu i chociażby 1-2 bułki zamienić na inny produkt np. jogurt, owoc itp. a ogólna ilość posiłków powinna wynosić 6 co 2-3 godziny. Można również włączyć dużą ilość soków 100% bez cukru pomiędzy posiłkami.

Rzeczywiście 52 kg przy takim wzroście świadczy już o niedowadze. W przypadku zwiększenia masy ciała również trzeba pamiętać o zdrowych nawykach żywieniowych. Dobrze dołączyć śniadanie do swojego codziennego jadłospisu i pamiętać, żeby w ciągu dnia było 5-6 posiłków. Warto zadbać o różnorodność produktów, szczególnie w okresie wzrastania, aby dostarczyć organizmowi wielu cennych składników odżywczych. Postaraj się zwiększyć kaloryczność posiłków, poprzez dodatek produktów małych objętościowo np. mleka w proszku do jogurtu bądź masła lub mąki do zup, sosów. Nie zapominaj o aktywności fizycznej. Regularny ruch nie tylko pobudzi apetyt, ale także ukształtuje sylwetkę i pomoże w budowie mięśni.

Witam serdecznie,

Po pierwsze postara się Pan jeść jednak śniadania, to najważniejszy posiłek dnia!! Dostarczy niezbędnej energii na cały dzień. Proponuje zjeść przynajmniej dwie kromki razowego pieczywa z wędliną czy serem i warzywami.
W szkole dobrze by było zadbać o bardziej wartościowy posiłek niż kanapki z bułką. Ważne aby to były bułki pełnoziarniste i do tego jak najwięcej warzyw, dodatkowo owoce i np produkty mleczne typu jogurty, maślanki czy kefiry naturalne lub twaróg.

Cieszę się że jada Pan obiady, które powinny składać się ze sporej ilości węglowodanów złożonych, które znajdzie Pan w gruboziarnistych kaszach, ciemnych makaronach, ryżach czy nawet ziemniakach, dodatkowo mięso najlepiej drobiowe oraz dużo warzyw.
Następnym posiłkiem powinien być podwieczorek(np twaróg z warzywami plus kanapka z ciemnym pieczywem) i kolacja to np kawałek ryby, sałatka z tuńczykiem, łososiem czy jaja, omlety.

Dodatkowo powinien Pan zadbać o przekąski w postaci suszonych owoców, orzechów itp. Należy pić duże ilości czystej wody mineralnej niegazowanej (od 1,5 do 2l dziennie)

W razie dodatkowych pytań zapraszam na konsultację dietetyczną tel.506225670
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk

Witam,
przygotowanie diety, której efektem będzie zwiększanie wagi, jest możliwe po bardzo szczegółowym wywiadzie dietetycznym, zatem musi umówić się Pan z dietetykiem na spotkanie.
Pozdrawiam
Sylwia Beyer-Wygońska

Witam
Biorąc pod uwagę Pana wzrost, wiek i masę ciała oraz chęć przytycia, należałoby skomponować dietę na poziomie 2000 kcal. Dokładniejsze określenie wymaganej kaloryczności wymaga wykonania analizy składu ciała. Jeśli uprawia Pan aktywność fizyczną, kaloryczność powinna być podwyższona w zależności od ilości spalanych kalorii podczas treningu. Szkoda, że informacje o ilości zjadanych pokarmów są tak skąpe. Ważna jest jeszcze ilość i jakość spożywanych posiłków w pozostałych porach dnia. 6-7 bułek z sałatą, szynką i jajkiem na późne śniadanie to bardzo dużo. Lepiej podzielić całość diety na 5 mniejszych posiłków zjadanych w regularnych odstępach, np. co 3 godz. To powinno przyspieszyć metabolizm, który u Pana jest z powodu niedożywienia na pewno spowolniony. Proszę do swojej diety wprowadzić kasze (jęczmienna, gryczana, jaglana), ryż, mogą być też ziemniaki. Są to produkty o wysokiej kaloryczności, której Panu brakuje. Produkty białkowe potrzebne do budowania mięśni, to chude mięso, ryby, jajka, produkty mleczne, nasiona fasoli, soczewicy, soi, bobu, grochu lub zielonego groszku. Zamiast bułek pszennych proszę wprowadzić pieczywo razowe. Ważne są też warzywa i owoce, których spożywa się najwięcej jeśli chodzi o objętość oraz oleje. W organizmie mogą też występować niedobory związków mineralnych i witamin, które są niezbędne dla prawidłowej przemiany materii.

Przyczyny Pana problemów z przytyciem mogą mieć też podłoże chorobotwórcze związane z zaburzeniami trawienia i wchłaniania składników pokarmowych. Mogą to być: choroba trzewna (celiakia), alergie pokarmowe, nietolerancje pokarmowe. Celiakia polega na tym, że po spożyciu produktu zawierającego gluten, występującego w ziarnach pszenicy, żyta i jęczmienia, dochodzi do zaniku kosmków jelitowych wskutek fałszywego alarmu immunologicznego. W efekcie dochodzi do uszkodzenia i obumierania komórek nabłonka jelit. Powoduje to ograniczenie wchłaniania składników odżywczych i powoduje wyniszczenie organizmu. Leczenie polega na wykluczeniu z diety produktów zawierających gluten, a wprowadzenie zamiast nich produktów z kukurydzy, ryżu, które nie zawierają glutenu. Żywność przetworzona musi być oznakowana jako bezglutenowa. U chorych na celiakię występują najczęściej niedobory witamin rozpuszczalnych w tłuszczach A,D,E,K, witaminy B12 oraz wapnia, żelaza, i kwasu foliowego. Jeżeli uzna Pan, że ilość i jakość spożywanego pożywienia jest bez zarzutu, a mimo wszystko nie może Pan przytyć należy udać się do lekarza, aby znaleźć tego przyczynę.

Pozdrawiam, Anna Brinken

Witaj; tak jak pisali poprzednicy pasowałoby zrobić rejestr żywienia, by dokładnie stwierdzić na jakim poziomie jest Twój metabolizm, gdyż prawdopodobnie jest mocno podwyższony i na tej podstawie zwiększyć ilość spożywanych kcalorii. Należy jednak pamiętać by profil posiłków był zdrowy, czyli należy dostarczyć odpowiednią ilość białka, tłuszczy i węglowodanów zwracając uwagę na wartości odżywcze spożywanych produktów. Najłatwiej jest to zrobić udając się do specjalisty, który uwzględni jeszcze ewentualne choroby, czy alergie o których nie wspomniałeś czy je masz czy nie i dokładnie ułoży Ci program żywieniowy, żeby przyniósł oczekiwany efekt.