Sposoby na schudnięcie dla 44-latki

Witam. Ostatnio przytylam 3lata 10kilo. Stopniowo o zywiscie. Jak mam to zrzucić ? Dużo czasu spędzał za kierownicą. I nie jej regularnie z tego powodu.

Witam serdecznie,

wraz z wiekiem zmniejsza się tempo metabolizmu stąd -- przy niemodyfikowanym stylu życia, w tym odżywiania -- pojawia się to "stopniowe tycie". Nie pomaga też brak lub mała aktywność fizyczna.

Warto, aby zwróciła Pani uwagę na te dwie kwestie: aktywność fizyczną i zmiany w sposobie odżywiania, skoro dotychczasowe metody skutkują przybieraniem na wadze.
Każda dodatkowa aktywność fizyczna dostosowana do Pani stanu zdrowia będzie dobrym wyborem. Najbardziej właściwa jest też systematyczność, czyli bycie aktywnym przynajmniej 3-4 razy tygodniowo przez pół godziny lub godzinę. Dobrze jest również nie unikać aktywności w życiu codziennym.

Świetnie, że mówiąc o diecie zwraca Pani uwagę na regularność! To jedna ze "złotych zasad" zdrowego odżywiania gwarantująca mniej problemów z utrzymaniem masy ciała. Niemniej jednak ważne jest jakie produkty i potrawy Pani wybiera. Kolejna "złota zasada" to spożywanie pięciu pełnowartościowych posiłków dziennie, czyli np. złożonych z pełnoziarnistych produktów zbożowych, chudych produktów mięsnych, ryb, chudego nabiału, warzyw i owoców.

Polecam Pani kontakt z dietetykiem, który profesjonalnie podejdzie do tematu odchudzania. Po pierwsze oceni, jakiej zmianie powinna ulec Pani masa ciała, a po drugie przeanalizuje dotychczasowy sposób, w jaki Pani się odżywia. Zaproponuje zmiany w diecie dostosowane do stanu zdrowia, trybu życia, upodobań kulinarnych i możliwości sporządzania posiłków.

Prawidłowo i indywidualnie stworzony plan żywieniowy poskutkuje zmianą nawyków żywieniowych oraz pożądaną zmianą masy ciała. Nowy rok i związane z nim postanowienia prawdopodobnie sprzyjają takim decyzjom i zmianom.

Pozdrawiam,

Ewelina Gumiela, mgr dietetyk

Zarówno Pani wiek jak i prowadzony tryb życia może być przyczyną przedstawionego przyrostu masy ciała (zdecydowanie sugeruje to dość długi okres w jakim miało ono miejsce). Najlepszym rozwiązaniem w tej sytuacji będzie nie tyle jakieś szczególne postępowanie dietetyczne o charakterze odchudzającym co wprowadzenie zmian dotyczących regularności i układu posiłków. Dieta bazująca na warzywach, owocach, pełnoziarnistych zbożach, chudym mięsie, tłustych rybach, nabiale, orzechach i olejach roślinnych zakładając, że zrezygnuje Pani z żywności wysokoprzetworzonej, ciężkiej, wysokokalorycznej powinna być zupełnie wystarczająca aby wrócić do wcześniejszej masy ciała. Jest wiele pomysłów na posiłki, które można przygotować w domu i spożyć bez większego problemu nawet w samochodzie, a o regularność posiłków pomoże zadbać choćby ustawiony w telefonie alarm przypominający o porze jedzenia. Choć na początku wprowadzenie takich zmian może wydawać się trudne i problematyczne, a także czasochłonne, to z czasem i nabyciem odpowiedniej wprawy nie będzie sprawiało Pani kłopotu, a efekt w postaci szczupłej sylwetki i dobrego samopoczucia wynagrodzi poniesiony trud.