Sposoby na silne bóle menstruacyjne

Co powoduje bardzo silne bóle menstruacyjne? Mam 18 lat a w pierwszych dniach okresu muszę brać silne leki przeciwbólowe a czasami nawet i zastrzyki w przychodni. Byłam u ginekologa rok temu i badała mnie od tyłu ale stwierdziła że taka moja natura. W trakcie tych bóli modlę się by wreszcie przestało. Nie mogę normalnie funkcjonować. Każda miesiączka to koszmar. Czy jest sposób by na to zaradzić?

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! Opisane przez Panią dolegliwości bólowe występujące podczas miesiączki mogą mieć, mówiąc ogólnie trzy przyczyny: 1. Zaburzenia hormonalne. 2. Schorzenia narządu rodnego. 3. Osobnicza wrażliwość na ból. Jeśli dwie pierwsze przyczyny zostały wykluczone przez specjalistę ginekologa to rzeczywiście pozostaje ta trzecia. W ramach postępowania, jeśli tabletki przeciwbólowe/rozkurczowe nie są skuteczne, może Pani pomyśleć o antykoncepcji hormonalnej, co powinno zmniejszyć dolegliwości bólowe.