Sposoby na skuteczne rzucenie palenia

Dzień dobry! Mam 24 lata i od 5 lat pale papierosy. Jak mogę je rzucić? Już parę razy próbowałam, ale byłam wtedy strasznie nerwowa i nie umiałam sobie znaleźć miejsca. Proszę mi doradzić jakąś skuteczną metodę. Bardzo nie chcę już palić.

Najważniejsza jest motywacja i zaangażowanie osoby rzucającej. Nie ma jednego dobrego sposobu, każdy potrzebuje czegoś dostosowanego do niego. warto poszukać, czy jest Pani osobą, która woli spontaniczność, czy bardziej potrzebuje os zaplanować, czy raczej duża zmiana i konkret, czy bardziej metodą małych kroków. Warto także przyjrzeć sie temu co "zamiast" w tym czasie, który wcześniej był przeznaczony na palenie. By była to także przyjemność. Warto także unikać tzw "wyzwalaczy" czyli sytuacji i miejsc, w których zwykle Pani paliła (by nie korciło, bo w takich sytuacjach, choćby ze względu na warunkowanie potrzeba jest silniejsza).

Witam. Jeśli naprawdę chce Pani zerwać z paleniem, to warto to zrobić przy wsparciu psychologa. Czeka Panią trud pracy nad zrozumieniem podstaw sięgania po papierosa. Sięganie po papierosa może być reakcją na występujące napięcie. Należy więc zrozumieć własny mechanizm nawyku sięgania po papierosa. Dotrzeć do podstaw. Inną skuteczną metoda jest coaching. Przeznaczony jest dla osób, którzy potrafią wyznaczyć sobie cel (rzucić palenie), i pracować nad zrealizowaniem swojego zamiaru. Pozdrawiam

Mgr Magdalena Golicz

Szanowna Pani, gratuluję decyzji żeby walczyć z nałogiem, to już naprawdę dużo! Proszę zastanowić się co dotychczas Pani pomagało w próbach rzucenia, kiedy, w jakich sytuacjach najmniej Pani potrzebuje papierosów, co odciąga najskuteczniej Pani uwagę od palenia. Wnioski mogą Pani pomóc w opracowaniu planu działania w rzucaniu palenia. Proponuję zacząć od małych, prostych kroczków, np. zrezygnować z porannego lub wieczornego papierosa. Pomocne może też okazać się poinformowanie o swoim postanowieniu kogoś, kto będzie Panią wspierał w dalszej pracy i doceniał za małe sukcesy.