Sposoby na spadek męskiego libido

Chcialbym dodac jedno pytanie nad problemem opisanym ponizej.Co moze byc przyczyna takich zmian w wieku 30 lat?U mezczyzn? czy sa one zalkowicie wyleczalne? widzialem duzo reklam w telewizji czy te srodki jak np.PERMEN? Sa naprawde skuteczne? Pytam bo sam czasem mniewam takie problemy ale naprawde sa one sporadyczne.Narazie daje rade sam! W jakim wieku zaczyna spadac meskie libido? Kiedy w jakim przedziale wiekowym jest najsilniejszy poped seksulany? pozdrawiam.

Dzień dobry!

Libido i zmiany w poziomie libido są sprawą bardzo indywidualna i każda osoba, każda historia jest tu nieco inna. Generalnie jednak ok. 30 roku życia u mężczyzn rozpoczyna się proces obniżania się poziomu testosteronu. Spada on stopniowo, a z czasem efekty tego mogą być coraz bardziej zauważalne poprzez spadek libido, zaburzenia erekcji, ale też generalne obniżenie nastroju i ogólnej kondycji psychofizycznej. Dodatkowo po 30 roku życia zaczyna wyraźnie dawać o sobie znać dotychczasowy tryb życia - dieta, używki, palenie papierosów, przepracowanie, przemęczenie, brak aktywności fizycznej itp. O ile organizm 20-letni radził sobie nieźle "mimo to", o tyle 30-letni i 40-letni potrzebuje już solidniejszego dbania o siebie i podejmowania codziennych mądrych wyborów, aby utrzymać dotychczasową formę. Dodatkowo na libido (czyli apetyt na seks i radość z seksu) wiąże się też z czynnikami pozazdrowotnymi - atmosferą w związku, relacją z partnerką, zadowoleniem ze związku, poziomem jego namiętności, romantyczności i intymności. Częściowy lub okresowy spadek kondycji seksualnej dotyczy większości mężczyzn. Najczęściej można uporać się z nim wprowadzając zdrowe zmiany w swoim życiu i przyglądając się relacji z partnerką oraz jakości życia erotycznego. Jeśli mimo to problemy z erekcją/ libido utrzymują się lub nasilają, należy zdiagnozować przyczynę w kontakcie z lekarzem - np. hormonalne, krążeniowe, urologiczne, cukrzyca, depresja itp. Zaburzenia erekcji leczy się (czy to przyczynowo czy objawowo) i jest możliwe udane życie seksualne zarówno 40-latka, jak i 80-latka, choć nie ulega wątpliwości, że "z natury" szczyt męskich możliwości seksualnych (rozumianych jako siła libido i sprawność erekcyjna) przypada na okres nastoletni do ok. 30 roku życia. Im człowiek starszy, tym za to większe jego doświadczenie, inteligencja, sprawność emocjonalna, znajomość ludzkiej natury i kobiecych potrzeb - co również jest bardzo istotne (jeśli nie istotniejsze) w ocenie swojej sprawności jako kochanka. Bezzasadne jest jednak używanie do jej poprawiania suplementów diety czy środków dostępnych bez recepty. Nie, nie są skuteczne.

Pozdrawiam!

Na szereg postawionych pytań znajdzie Pan odpowiedź w dotychczasowych wypowiedziach ekspertów na tym Portalu.
Srodki reklamowane w TV są niezbyt skuteczne i nie znajdują zwykle zastosowania w specjalistycznej praktyce lekarskiej.
Ale reklama to potęga...
Leki na receptę nie mogą być reklamowane, takie jest prawo.
Pozdrawiam. JW, Poznań.