Sposoby na usunięcie żylaków odbytu

Czy wyleczenie hemoroidów I lub II stopnia jest możliwe jedynie przy użyciu leków takich jak diosmina? Spotykałem się z sprzecznymi twierdzeniami różnych lekarzy. Jedni twierdzą że jedynie zabieg usunięcia hemoroidów przyniesie wyleczenie, a inni że wystarczą tabletki. Moje pytanie dotyczy cofnięcia się zmian chorobowych do stanu sprzed choroby i całkowitego wyleczenia.

Jan ZajÄc

Witam. Żylaki odbytu są złożonym problemem na który nie ma prostego sposobu. I/II stopień to zmiany niewielkie, które nie wymagają tak poważnych interwencji jak operacja - należy utrzymywać dobrą higienę okolicy odbytu a ewentualne zaostrzenia (ból i pieczenie) choroby leczyć lekami doustnymi i maściami doodbytniczymi ze sterydami. W konkretnych przypadkach są możliwości leczenia zabiegowego np. podwiązania naczynia, ale żadna z nich nie daje gwarancji że problem nie powróci.
Reasumując, nie ma możliwości cofnięcia się hemoroidów. Jeśli ich obecność jest dla Pani dokuczliwa (np. częste zaostrzenia pomimo zachowywania właściwej higieny) powinna je Pani zoperować.