Sposoby na zatrzymywanie wody w organizmie

Witam.Moje pytanie dotyczy zatrzymywania sie wody w organizmie.Miesiac temy pani z po zwazeniu powiedziala,że mam 9 litrów zatrzymanej wody w organiżmie-jak sobie z tym rzdzić? radzić Poza tym-zawsze byłam szczupłą osoba-ale po rzuceniu palenia (3lata nie palę)przytyłam prawie 20 kg-nie umiem sobie z tym poradzić-może dostanę jakies wskazówki.Mam juz 41 lat i rodzinne tendencje do tycia-figura jabłka-czyli otyłość brzuszna.Czasami nie mogę juz na siebie patrzeć.Pozdrawiam.Ewa.

Wita Pani Ewo,

Zacznę od problemów z zatrzymanymi płynami metabolicznymi. Powodów może być wiele - nadciśnienie, leczenie hormonalne, antykoncepcja, brak ruchu, zła dieta, zbyt mała ilość wypijanych w ciągu dnia płynów. Jeżeli chodzi o dietę to na zatrzymanie wody wpływa tłuste, silnie przetworzone, bogate w chemię oraz cukry proste jedzenie. Proszę unikać tego typu produktów.
Zwraca też Pani uwagę na prawidłowe nawodnienie swego organizmu. Zaleca się od 1,5-2l/dzień. Jest to bardzo ważne ponieważ pewne ilości płynów organizm wytwarza sam z trawienia produktów spożywczych, jednak te ilości są zbyt małe i organizm płynów domaga się od Nas. Jeżeli pijemy zbyt mało to organizm zaczyna robić zapasy, rezerwę i wodę zatrzymuje. Tak najprościej to wytłumaczyć. Zatrzymane płyny metaboliczne powodują, że puchniemy, czujemy obrzęki nóg, rąk czy twarzy a waga rośnie. Nie zawsze wysoka masa ciała świadczy jedynie o nadmiarze tkanki tłuszczowej, ale również o zbyt dużej ilości zatrzymanej wody.
Zatrzymanie wody w organizmie powoduje również kawa(kofeina), czarna herbata(teina), sól i alkohol. Dodatkowo zalecam picie ziół typu: pokrzywa, koper włoski, rumianek, mięta itp które oczyszczą Pani organizm. Rano na czczo (o ile nie podrażnia to Pani przewodu pokarmowego) warto wypić szklankę wody z sokiem z cytryny, ponieważ działa detoksykująco i poprawia przemianę materii.
Jeżeli sięga Pani po herbatę to powinna być to herbata zielona, yerba mate lub czerwona.

Jeżeli chodzi o przybieranie na wadze to powinna Pani przyjrzeć się swojej diecie oraz nawykom żywieniowym. Należałoby dobrać indywidualną i odpowiednio zbilansowaną dietę jednak w tym momencie posiadam zbyt mało informacji na Pani temat aby ustalić taki jadłospis. Z pewnością jednak należy zadbać o regularność posiłków (5 posiłków dziennie w odstępach ok. 3h), bez dodatkowego dojadania pomiędzy wyznaczonymi godzinami.
Dzień należy zaczynać od pełnowartościowego śniadania. W ten sposób od rana pobudzamy swój organizm do działania, przyspieszamy przemianę materii i każdy kolejny posiłek będzie lepiej trawiony. Ostatni posiłek należy spożywać ok. 3h przed snem.
Zachęcam też do aktywności fizycznej.

W razie dodatkowych pytań lub chęci ułożenia indywidualnej diety dostosowanej do Pani dziennego zapotrzebowania oraz stylu życia zapraszam na konsultację lub zachęcam do kontaktu
tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk

Proszę udać się na konsultację do lekarza medycyny estetycznej, lekarz po obejrzeniu stanu skóry doradzi zabiegi. Często wykonuje się zabiegi na ciało z użyciem urządzeń, ostrzykiwanie, Można zastosować odpowiednią dietę. Można zażywać hydrominum.

Pani Ewo,
zatrzymywanie wody w organizmie to bardzo nieprzyjemna sprawa - niestety przeszłam to sama na sobie (gdy przyjmowałam sterydy, moje nogi były tak opuchnięte, że nie było widać kostek!). Z mojego doświadczenia wiem, że bardzo dobrze na organizm wpływa napar z suszonej natki pietruszki - 1 łyżkę suszonej natki zalewamy wrzątkiem i parzymy 10 minut. Następnie odcedzamy. Może nie jest to najsmaczniejszy napój na świecie, ale naprawdę mi pomógł.

Inna sprawa to pytanie, skąd te obrzęki - zatrzymywanie wody w organizmie? Może jakieś problemy zdrowotne? Za mało płynów w diecie? Stresujący tryb życia? Przyjmowanie środków hormonalnych?

Pozdrawiam serdecznie moją Imienniczkę :) i życzę dużo zdrowia.