Sposoby na zbadania powiększonej wątroby

Witam serdecznie,mam 23 lata i mam pytanie.Otóż ostatnio dużo czytałem o wątrobie i o tym jak sprawdzić jej powiększenie,wykonałem kilka "badań" i zauważyłem że przy prawym łuku żebra u dołu mam wyżej przeponę niż na lewym łuku.Czy to świadczy o powiększonej wątrobie? Czy mam udać się na badania?I jakie dokładnie wykonać bo państwowo wciskają tylko ASPAT I ALAT które miałem gdzieś w październiku.

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Witam, opisywany objaw nie świadczy o powiększonej wątrobie, ale wobec wątpliwości proszę zgłosić się do lekarza, ponieważ w badaniu wątroby ważne jest posiadanie choć minimalnej ilości doświadczenia. Podstawowymi badaniami wykonywanymi w celu diagnostyki chorób wątroby są właśnie ASPAT i ALAT, morfologia krwi, ocena parametrów krzepnięcia oraz USG, dopiero odchylenia w tych badaniach są wskazaniem do wykonania kolejnych - droższych i bardziej specyficznych, zarówno krwi, obrazowych, jak i zabiegowych (biopsja).