Sposoby stosowania Asertin

Witam Mam pytanie co do leku Asertin jak go stosować i jakie ma skutki uboczne. Nawiązując do pytania to znajoma na przepisany taki lek tylko nie może się przekonać do jego brania i prosiła mnie bym poczytał i popytał o tym leku dla niej . Proszę o odpowiedz. Pozdrawiam Darek M.

Jest to lek przeciwderpesyjny z grupy SSRI. Ma sporo skutków ubocznych. Listę wklejam poniżej. Lek stosuje się raz dziennie w dawce 50-100 mg.

Pozdrawiam

Marek Derkacz

Działania niepożądane Asertinu: Bardzo często: bezsenność, senność, jadłowstręt, drżenia, zawroty głowy, biegunki i/lub luźne stolce, suchość błony śluzowej jamy ustnej, nudności, zaburzenia czynności seksualnych. Często: ziewanie, pobudzenie, lęk, bóle głowy, niedoczulica, zaburzenia ruchowe, parestezje, wzmożona potliwość, zaburzenia widzenia, kołatania serca, bóle w klatce piersiowej, bóle brzucha, zaparcia, niestrawność, wymioty, wysypka, nieregularne miesiączki, astenia, zmęczenie, uderzenia gorąca. Niezbyt często: objawy depresyjne, euforia, omamy, mania, hipomania, migrena, rozszerzenie źrenic, nadciśnienie tętnicze, omdlenia, tachykardia, obrzęki obwodowe, obrzęk okołooczodołowy, zwiększenie apetytu, zapalenie trzustki, ciężkie zaburzenia czynności wątroby, zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych, świąd, łysienie, rumień wielopostaciowy, bóle stawów, nietrzymanie moczu, podwyższona temperatura ciała, złe samopoczucie, zmiana masy ciała, plamica, nieprawidłowe krwawienia, zaburzenia czynności płytek, nieprawidłowe wyniki badań laboratoryjnych. Rzadko: leukopenia, małopłytkowość, ginekomastia, hiperprolaktynemia, mlekotok, niedoczynność tarczycy, zespół nieprawidłowego wydzielania hormonu antydiuretycznego, hiponatremia, zwiększenie stężenia cholesterolu, zmniejszenie libido, koszmary senne, agresja, psychoza, myśli i/lub zachowania samobójcze, śpiączka, drgawki, mimowolne skurcze mięśni, niepokój psychoruchowy, zespół serotoninowy, szum uszny, skurcz oskrzeli, nadwrażliwość na światło, pokrzywka, obrzęk naczynioruchowy, ciężkie postacie złuszczania naskórka (np. martwica toksyczna rozpływna naskórka), zatrzymanie moczu, priapizm, obrzęk twarzy, reakcje anafilaktoidalne, reakcje alergiczne. Badania epidemiologiczne przeprowadzone głównie u osób po 50. rż. wskazują na zwiększone ryzyko złamań kości u pacjentów przyjmujących leki z grupy SSRI lub trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne. Mechanizm prowadzący do tego ryzyka nie jest znany. Po zaprzestaniu leczenia mogą wystąpić objawy odstawienne: zawroty głowy, zaburzenia czucia, zaburzenia snu, pobudzenie, lęk, nudności, wymioty, drżenie, splątanie, pocenie się, ból głowy, biegunka, kołatanie serca, chwiejność emocjonalna, drażliwość, zaburzenia widzenia. W przypadku przedawkowania sertralina charakteryzuje się szerokim marginesem bezpieczeństwa (donoszono jednak o zgonach spowodowanych przedawkowaniem sertraliny w skojarzeniu z innymi lekami i alkoholem); występują objawy serotoninowe; leczenie objawowe i podtrzymujące, nie zaleca się prowokowania wymiotów; dializa i hemodializa najprawdopodobniej nie są skuteczne.