Sposoby wyeliminowania nadmiernej płaczliwości

Witam, potrzebuje porady. W sytuacjach, kiedy sobie nie radzę, kiedy mówię/myślę o czymś dla mnie przykrym - płaczę. Potrafię płakać nawet na filmach. Kiedyś myślałam, że jestem po prostu wrażliwa, ale coraz częściej mi to przeszkadza, ponieważ płaczę coraz więcej. Zdarza się, że nie potrafię się odezwać bez płaczu.. Chciałabym się z tym uporać, ale nie wiem od czego to zależy i jakich metod spróbować. Czy same tabletki uspokajające wystarczą czy konieczna będzie terapia? Z poważaniem H.

Witam, właśnie w procesie psychoterapii może Pani znaleźć m.in. odpowiedź na pytania: "od czego to zależy", jakie emocje stoją za płaczem, o którym Pani pisze, jaką "historię" opowiadają Pani łzy, o jakim braku, nieszczęściu, cierpieniu "mówią" kiedy pojawiają się zamiast/obok słów. Zachęcam do poważnego rozważenia decyzji o podjęciu psychoterapii. Pozdrawiam Danuta Michalczyk

Czasem nadmierna płaczliwość bywa objawem depresji (oczywiście muszą wystąpić jeszcze inne objawy i być spełnionych szereg kryteriów). Zalecałabym zatem konsultacje z psychologiem, psychoterapeutą- będzie mógł postawić diagnozę i zaproponować odpowiednie leczenie.

Witam serdecznie!

Proponuję Pani umówić się z lekarzem pierwszego kontaktu, który może skierować Panią na dodatkowe badania (np. poziomu hormonów). Po wykluczeniu (lub potwierdzeniu) medycznej przyczyny Pani objawów proszę rozważyć spotkanie z terapeutą. Wspólnie zastanowicie się czy są takie obszary Pani życia, którym chciałaby Pani poświęcić więcej uwagi, wprowadzić zmiany lub pozostawić takimi jakimi są. Być może przyjrzenie się uczuciom to początek drogi do ujawnienia się Pani siły i wewnętrznej równowagi.

Pozdrawiam - Anna Żak-Amborska