Spowolnienie metabolizmu a odchudzanie

Witam ;) Mam 40 lat i mam problem. Ponieważ spowolnił mi się metabolizm a chciałabym schudnąć 5 kg...Jak mam to uczynić ? Aktualnie przy wzroście 163 cm ważę 71 kg. Proszę o pomoc ;)

Agata Zmorkowska Dietetyk, Poznań

Witam,
Najlepszym rozwiązaniem dla Pani będzie wizyta u dietetyka.Pomoże on z pewnością w wyregulowaniu metabolizmu i ustaleniu odpowiedniej diety. Ważną kwestią będzie regularność spożywanych posiłków oraz aktywność fizyczna.
Pozdrawiam,
Agata Zmorkowska

Witam! Jedynie racjonalne odżywianie, spożywanie śniadań i rozłożenie posiłków na 5 w ciągu dnia oraz nie przejadanie się na noc pomoże Pani przyspeiszyć przemianę materii. Błędem jest sądzenie, że im mniej posiłków jemy tym mniej tyjemy. Wszystkie działania muszą być wsparte aktywnością fizyczną.

W raz z wiekiem obniża sie metabolizm człowieka. W raz z kolejnymi próbami odchudzania obniżamy go jeszcze bardziej. Na pewno bardzo złą metodą jest utrzymywania przez dłuższy czas diety bardzo nisko kalorycznej. Aby podnieść metabolizm musimy przede wszystkim jeść. Mało, ale czesto (co2,5 - 3h). Bardzo dobrze pobudza metabolizm aktywność fizyczna. Jeszcze inną środkiem do podniesienia metabolizmu jest spożywanie trochę większej ilości białka (pół na pół zwierzęcego i roślinnego) oraz większych dawek błonnika. No i zaleciłabym jeszcze ograniczenie soli oraz właczenie do jadłospisu produków przyspeiszających metabolizm. Zapraszam na stronę https://www.facebook.com/DietetycznieiZdrowo?ref=hl, gdzie znajdzie Pani informację o takich produktach (cynamon, imbir, chili, curry, itp) oraz dużą dawkę odchudzonych przepisów na potrawy dietetyczne.

Witam,

Wszystko zależne jest od tego jaki jest Pani sposób odżywiania i codziennego funkcjonowania. Najlepiej będzie spożywać posiłki co 3 godziny, zaczynając od śniadania - najlepiej zaraz po przebudzeniu. W ciągu dnia powinno być 5 posiłków. Zaczynamy od większej ilości węglowodanów z rana, a na wieczór staramy się aby w naszych posiłkach przeważało białko. Odpowiednie nawadnianie organizmu również ma znaczenie - wodą mineralna niegazowana z cytryną, zielona herbata. Na metabolizm dobrze wpływa również aktywność fizyczna - przede wszystkim ćwiczenia ciężarem swojego ciała.

Witam serdecznie,

Musi Pani utrzymywać zdrowe nawyki żywieniowe i zadbać o aktywność fizyczną. Zalecam 5posiłów dziennie, jedzonych w odstępach 2,5-3h. Dzień należy zacząć od pełnowartościowego śniadania (zjeść max do 1h po przebudzeniu, jak najszybciej aby pobudzić organizm do działania) kolację zjadamy na 3-4h przed snem. Na kolację nie jemy węglowodanów złożonych oraz owoców, staramy się wybierać głownie białko. Zrezygnuje Pani z żywności silnie przetworzonej, tłustej, typu fast food oraz słodyczy, kolorowych napoi. Wybiera Pani chude białe mięsa, ogranicza tłuste sery, masło, margarynę, słone przekąski. Potrawy przygotowuje Pani grillując, dusząc, na parze itp a ogranicza smażenie. Pamięta Pani o wypijaniu około 1,5-2l czystej wody mineralnej dziennie w celu nawodnienia organizmu. Posiłki powinny być jedzone jak najbardziej regularnie. Jemy mniejsze porcje a często.
W razie dodatkowych pytań zapraszam na konsultację
tel. 506225670
Mgr Joanna Wasiluk

Witam, metabolizm sam się nie spowolnił, tylko "coś" mu w tym pomogło.Dlatego należy to wyjaśnić, czy jest to efekt choroby, diety niefizjologicznej, braku aktywności itp. A potem rozpocząć współpracę systematyczną z dietetykiem, który dobierze dietę indywidualnie.

Zapraszam na www.dietoterapia.waw.pl. Serdecznie pozdrawiam