Zapytaj lekarza

1 , 0 2 0 , 3 3 8

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Spowolnienie metabolizmu po anoreksji

Witam, moim problemem jest spowolniony metabolizm po anoreksji. Mam 17 lat, 163 cm/50kg, trenuję (lekkoatletyka) - 4x w tyg. trening aerobowy, 2x siłowy. Jem ~1500 kcal dziennie. Wiem, że to stanowczo za mało, bo wysiłek jest intensywny. Mimo to sylwetka się nie poprawia - chcę wyrzeźbić mięśnie i nieco zredukować tkankę tłuszczową. Dieta jest zbilansowana. Dlaczego mimo to ani waga (wzrost masy mięśniowej), ani wygląd (zmniejszenie tkanki tłuszczowej) się nie zmieniają? Co robić?
, 17 LAT ponad rok temu

Witam! Aby zwiększyć masę mięśniową przede wszystkim powinna Pani przyjmować większą liczbę kalorii - około 2500 dziennie, aby organizm miał niezbędny budulec - białko do budowania masy mięśniowej. 1500 kcal wystarcza jedynie na zaspokojenie podstawowej przemiany materii. 163 cm i 50 kg to w zasadzie idealne proporcje, podejrzewam więc że nie dostrzega Pani redukcji tkanki tłuszczowej, ponieważ najzwyczajniej w świecie organizm nie ma zapasów, których mógłby się pozbyć. Ponieważ anoreksja jest poważnym zaburzeniem i niesie ze sobą również ryzyko powikłań somatycznych radziłabym ocenić funkcję tarczycy (TSH, fT3, fT4) oraz wykonać podstawowe badania krwi (morfologia, poziom elektrolitów). Pozdrawiam.

Rezydentka w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach.
0

Witam, Twoja masa ciała nie zmienia się, ponieważ organizm tego nie potrzebuje i czuje się zagrożony. Powinnaś poprzestać na tym co jest obecnie, zwiększyć nieco kaloryczność diety, wtedy masa mięśniowa będzie miała być z czego zbudowana. Nie martw się – zwiększenie kaloryczności nie spowoduje wzrostu tkanki tłuszczowej, ponieważ intensywnie ćwiczysz. Dodam, że kilogramy na wadze nie są tu wyznacznikiem, ponieważ masa mięśniowa waży więcej niż tkanka tłuszczowa. Pozdrawiam.

Dietetyk w poradni dietetycznej JeszFresh w Warszawie.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety
Ważne tematy