Spowolnienie mowy, nieskładna mowa i brak świadomości wykonywania czynności

Witam. Obserwuję u mojego brata bardzo niepokojące objawy - średnio raz na tydzień wpada w stan psychiczny, w którym nie jest do końca sobą - trudniej się z nim porozumieć, bo wolniej niż zwykle mówi, zaczyna zdanie i go nie kończy, jest wyraźnie przygnębiony, mówi trochę nieskładnie itp. Stan ten występuje tylko wieczorami. Najczęściej brat idzie wtedy spać, ale jego sen jest bardzo niespokojny - budzi się bardzo często, kręci w łóżku, ciągle chodzi do toalety. Najgorsze jednak jest w tym to, że zauważyłem, że nie jest do końca świadomy tego, co robi, np. idzie do ubikacji, ale trafia do pokoju, odpowiada na pytanie, ale bez większego sensu. Bardzo często nie pamięta także, co robił takiej nocy. Dodam, że brat robił badania neurologiczne (rezonans, tomografia) i wyszły w porządku. Co to może być? Czy może to mieć coś wspólnego z lunatykowaniem, depresją, zaburzeniami świadomości? Będę bardzo wdzięczny za podpowiedź.

ponad rok temu

Lek. Jan Karol Cichecki

Witam,

Tego typu objawy mogą mieć bardzo różne podłoże. Jedną z przyczyn ich występowania może być nadużywanie substancji psychoaktywnych (alkohol, narkotyki). Często osoby uzależnione nie przyznają się bliskim do problemu. Oczywiście warto byłoby wykluczyć infekcję, ciężkie choroby somatyczne, padaczkę czy choroby psychiczne. Proszę mieć jednak na uwadze, że stan taki jest bardzo niebezpieczny dla Pana brata.

Rozumiem, że udaliście się Panowie do lekarza pierwszego kontaktu oraz neurologa. W takim przypadku proponuję wizytę u lekarza psychiatry - ustalenie rozpoznania może wymagać współpracy zespołu specjalistów różnych dziedzin, być może konieczna będzie obserwacja szpitalna.

Pozdrawiam