Spóźniająca się miesiączka a niedomoga lutealna

Spóźnia mi się miesiączka od tygodnia, mniej więcej 22.06. powinna była się pojawić. Uprawiałam seks z moim chłopakiem jakoś trzy tygodnie przed spodziewanym terminem miesiączki. Mieliśmy prezerwatywę i wytrysk nie nastąpił w mojej pochwie. Nie robimy tego często, bo może dwa razy w miesiącu. Nie wiem, czy to przez to, że tak rzadko współżyjemy. Mam także brązowawe plamienie z pochwy, zupełnie jak pod koniec okresu. Nie mam żadnych typowych objawów ciąży, nie robiłam także testu ciążowego. Mam 17 lat i martwię się trochę, bo nie mam żadnej pewności, a miesiączki jak nie było, tak nie ma... Co powinnam zrobić? Czy możliwe jest, że miesiączka spóźnia się przez sam stres przed ciążą?

Witam serdecznie!

Jeżeli zależy Pani na pewnym wykluczeniu ciąży, zachęcam do wykonania testu ciążowego. Jeżeli wszystkie stosunki w minionym cyklu były zabezpieczone, to ryzyko ciąży jest stosunkowo niskie. Należy jednak pamiętać, że żadna metoda zabezpieczenia nie jest 100% skuteczna i w przypadku wydłużenia cyklu, zawsze należy podejrzewać ciążę. W swoim zapytaniu wspomina Pani o plamieniach, niestety nie precyzując, kiedy się pojawiły i czy wystąpiły one po raz pierwszy. Ciemne, delikatne plamienia w drugiej połowie cyklu u młodych dziewcząt są objawem niedomogi lutealnej. Jeżeli plamienia występowały już wcześniej lub pojawią się w kolejnych cyklach,wskazana będzie konsultacja ginekologiczna. Obecnie opisywane plamienia mogą być początkiem krwawienia miesięcznego. Jak słusznie ani zauważyła, stres może być powodować wydłużenie cyklu. Taki sam efekt może przynieść zmiana diety, klimatu, zwiększenie aktywności fizycznej, przyjmowanie niektórych leków.

Pozdrawiam