Spóźniający się okres a policystyczne jajniki

Witam, mam dosyć skomplikowany problem. W zeszłym roku wiosną zostały wykryte u mnie torbiele na jajnikach, które leczyłam do wiosny tego roku, gdyż mój lekarz uznał, że sytuacja znacznie się poprawiła, mogłam odstawić leki (stosowałam plastry E***). Dodam, że mam 28 lat. Jeszcze przed stosowaniem leku i wykryciu torbieli nie narzekałam na nieregularność okresu. Po odłożeniu plastrów okres był bez zarzutu, a dolegliwości całe życie miałam "delikatne": lekki ból podbrzusza, piersi, czasem mały trądzik. W wakacje (w czasie 1,5 miesiąca lipiec/sierpień) miałam aż trzy miesiączki, z czego ostatnia trwała aż dwa tygodnie. Jestem nauczycielką, więc nastąpiła w tym czasie ewidentna zmiana trybu życia, a i latem tego roku miałam sporo stresów osobistych. W tym miesiącu okres spóźnia mi się już 2 tygodnie. Ostatnio współżyłam w czerwcu i z partnerem stosowaliśmy stosunek przerywany. Obecnie mam od dwóch tygodni objawy jak przed miesiączką, czyli ból jajników, piersi, upławy, ale czy przyczyną tej sytuacji mogą być torbiele, których juz od kwietnia nie leczę, czy jednak powinnam liczyć się z ciążą. Zrobiłam już 4 testy ciążowe, które były negatywne. Będę wdzięczna za wszelką pomoc. Pozdrawiam Beatuszka

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Stosunek przerywany ma bardzo wysoki indeks Pearla, dlatego przez większość specjalistów nie jest uznawany za metodę antykoncepcji. Jeżeli jednak wykonała Pani aż 4 testy ciążowe (zakładam, że zostały one wykonane co najmniej 14 dni od daty ryzykownego zbliżenia, koniecznie z porannej porcji moczu!) i wszystkie były negatywne, to ciążę możemy wykluczyć.

Wystąpienie aż 3 krwawień w przeciągu 1,5 miesiąca jest objawem niepokojącym. Jedno z tych krwawień na pewno nie było miesiączką, a krwawieniem śródcyklicznym. Tego rodzaju dolegliwości zawsze wymagają kontroli ginekologicznej. W Pani przypadku przyczyną dolegliwości jest zapewne choroba podstawowa, która nie jest dostatecznie leczona.

W obecnej sytuacji radziłabym udać się na wizytę kontrolną do ginekologa, który ustali dalsze postępowanie.

pozdrawiam.