Spóźniający się okres po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych

Witam, mam problem. Robię przerwy w braniu tabletek antykoncepcyjnych co pół roku na 1 miesiąc. Teraz jestem w trakcie przerwy i czekam na okres aby zacząć kolejne opakowanie. Jednak okres mi się spóźnia. Miałam stosunek w czasie tej przerwy, ale zawsze z zabezpieczeniem. Niepokoi mnie wyciek z jednej piersi, przezroczystego lub lekko białego płynu, ale tylko po naciśnięciu. Zrobiłam test ciążowy i wyszedł negatywny. Planuję zrobić drugi test ciążowy jutro, ale zastanawiam się dlaczego okres mi się spóźnia. Na dodatek zaczęłam chodzić w tym miesiącu na siłownię, biegam co 2 dni, a więc mam wysiłek fizyczny. Dziękuję.

Witam serdecznie!

Przyczyn braku krwawienia może być wiele. Po pierwsze zwiększyła Pani aktywność fizyczną, która mogła wywołać przejściowe zaburzenia w Pani metabolizmie oraz układzie hormonalnym. Po drugie, ma to być pierwsza właściwa miesiączka po odstawieniu antykoncepcji hormonalnej. W tym miejscu należy przypomnieć, iż pierwsze miesiączki po odstawieniu tabletek mogą być nieregularne. Taki stan może trwać nawet do 6 miesięcy. Jeżeli dotychczasowe stosunki były zabezpieczone, to ryzyko ciąży jest niewielkie. Wyciek z brodawki, nie jest objawem patognomonicznym ciąży. Częściej jest objawem zaburzeń hormonalnych, głównie hiperprolaktynemii. W obecnej sytuacji wskazana jest wizyta u ginekologa, który zbada piersi a następnie zleci badania hormonalne, mające na celu ustalenie właściwej przyczyny dolegliwości.

Pozdrawiam