Zapytaj lekarza

1 , 0 2 3 , 1 1 2

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Spóźniający się okres po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych

Witam, mam problem. Robię przerwy w braniu tabletek antykoncepcyjnych co pół roku na 1 miesiąc. Teraz jestem w trakcie przerwy i czekam na okres aby zacząć kolejne opakowanie. Jednak okres mi się spóźnia. Miałam stosunek w czasie tej przerwy, ale zawsze z zabezpieczeniem. Niepokoi mnie wyciek z jednej piersi, przezroczystego lub lekko białego płynu, ale tylko po naciśnięciu. Zrobiłam test ciążowy i wyszedł negatywny. Planuję zrobić drugi test ciążowy jutro, ale zastanawiam się dlaczego okres mi się spóźnia. Na dodatek zaczęłam chodzić w tym miesiącu na siłownię, biegam co 2 dni, a więc mam wysiłek fizyczny. Dziękuję.

KOBIETA, 24 LAT ponad rok temu

Pierwsza wizyta ginekologiczna przed antykoncepcją

Witam serdecznie!

Przyczyn braku krwawienia może być wiele. Po pierwsze zwiększyła Pani aktywność fizyczną, która mogła wywołać przejściowe zaburzenia w Pani metabolizmie oraz układzie hormonalnym. Po drugie, ma to być pierwsza właściwa miesiączka po odstawieniu antykoncepcji hormonalnej. W tym miejscu należy przypomnieć, iż pierwsze miesiączki po odstawieniu tabletek mogą być nieregularne. Taki stan może trwać nawet do 6 miesięcy. Jeżeli dotychczasowe stosunki były zabezpieczone, to ryzyko ciąży jest niewielkie. Wyciek z brodawki, nie jest objawem patognomonicznym ciąży. Częściej jest objawem zaburzeń hormonalnych, głównie hiperprolaktynemii. W obecnej sytuacji wskazana jest wizyta u ginekologa, który zbada piersi a następnie zleci badania hormonalne, mające na celu ustalenie właściwej przyczyny dolegliwości.

Pozdrawiam

Lekarz w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym im. prof. Witolda Orłowskiego w Warszawie.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety
Ważne tematy