Spóźnianie się okresu a tabletki

Witam, mam pytanie dotyczące tabletek. Moja dziewczyna (21 lutego będzie miała 19 lat, ja mam 21) od ponad 8 miesięcy bierze tabletki antykoncepcyjne. Zażywa tabletki o schemacie 24+4. Dostała z powodu bardzo bolesnych okresów. Jak się domyślam tabletki wymuszają okres równo co 28 dni, bo tyle jest ich w blistrze. Dziś jest już środa, 2 luty. Powinna dostać okresu w poniedziałek 1go lutego, bolał ją brzuch ale nic się nie wydzielało jeszcze. We wtorek bolał ją brzuch i coś nie coś zaczęło, że tak powiem, lecieć, ale po południu zniknęło, tak jak i ból brzucha. Podświadomie oboje się martwimy, uspokajam ją, że wszystko jest okej. Podejrzewam, że zbyt duży stres może mieć ma to wpływ. Jest właśnie przed egzaminami na uczelni i troszkę pod presją rodziców co do ocen. Kochając się, nigdy nie skończyłem w niej, zawsze wcześniej się wycofywałem, często stosujemy też prezerwatywy po mimo tego, że nieprzerwanie od tych 8 miesięcy ona bierze tabletki. Nie wiem, czy to może mieć jakiś związek, ale moja dziewczyna skarży się na bóle żołądka, często zbiera jej się na wymioty, jest jej nie dobrze i boli ją w tym samym czasie głowa i, że tak się wyrażę, biega do ubikacji. Dzieje się tak od około 2 miesięcy. To nie jest objaw ciąży, bo miała okres regularnie do tego tygodnia. Proszę o pomoc w zrozumieniu i wyjaśnieniu może tej sprawy. Dziękuję, Troskliwy.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Preparat o schemacie zażywania 24+4 zawiera w  pudełku dwa rodzaje pigułek: 24 "czynne" (zawierające hormony) i 4 "puste" (placebo). Krwawienie powinno wystąpić podczas 4 dni stosowania białych tabletek placebo. Krwawienie to zazwyczaj rozpoczyna się 2. lub 3. dnia od przyjęcia ostatniej "czynnej" tabletki, ale czasami może wystąpić nawet później. Jeśli krwawienie w ogóle się nie pojawi podczas tych 4 dni zażywania pigułek placebo, to może być to spowodowane różnymi czynnikami (np. we krwi utrzymuje się wysoki poziom hormonów z pigułek), niekoniecznie ciążą, jednak w takiej sytuacji należy wykonać test ciążowy (i dla pewności powtórzyć go np. po tygodniu). W przypadku pozytywnego testu ciążowego należy odstawić pigułki (szkodzą dziecku).

Jeśli kobieta zażywa tabletki regularnie, zgodnie ze schematem i nie zdarzają się jej wymioty w ciągu 3-4 godzin po zażyciu pigułki, a także nie zażywała leków mogących osłabić działanie pigułek (np. niektóre antybiotyki), to ryzyko ciąży jest bardzo małe (mniej niż 1%) i brak krwawienia nie musi być powodem do stresu (ale test ciążowy i tak trzeba wykonać).

Jeśli Pańska dziewczyna stosuje pigułki, to nie ma konieczności dodatkowego stosowania prezerwatyw i stosunku przerywanego. Skuteczność antykoncepcji hormonalnej jest naprawdę duża.

Dolegliwości Pańskiej partnerki (nudności, bóle brzucha) mogą wynikać ze stosowania antykoncepcji hormonalnej lub też ze stresu. Inną przyczyna może być choroba wrzodowa żołądka lub dwunastnicy (stres sprzyja jej rozwojowi). Warto wybrać się do lekarza rodzinnego - chorobę wrzodową można skutecznie leczyć.

Pozdrawiam!