Spożycie alkoholu 3 tygodnie po zapłodnieniu

Witam, nie wiedząc że jestem w ciąży wypiłam jednego dnia dwa drinki i następnego trzy kieliszki wina. Było to w 3 tyg od zapłodnienia. Bardzo się boję że mogło to źle wpłynąć na dzieciątko i może urodzić się z wadami. Podobno picie w 3 tygodniu jest najbardziej niebezpieczne. Czy to prawda ? prosze o pomoc..

Po pierwsze 3 tydzień od zapłodnienia to 5 tydzień ciąży (wiek ciąży liczy się od ostatniej miesiączki). Rzeczywiście płód jest najbardziej wrażliwy na dowolne czynniki chemiczne przez pierwszych kilka tygodni od poczęcia. Z drugiej jednak strony bardzo wiele kobiet na tak wczesnym etapie nie wie o ciąży i w związku z tym spożywa alkohol, różne lekarstwa, pali papierosy, a ich dzieci rodzą się zupełnie zdrowe. Nie ma gwarancji, że dziecko będzie zdrowe, ale takie spożycie alkoholu nie daje też podstaw do szczególnego zmartwienia. Proszę się więc nadmiernie nie denerwować, bo zdenerwowanie mamy też na dobre maleństwu nie wyjdzie. Dodatkowo proszę pamiętać o przyjmowaniu suplementów diety dla kobiet w ciąży, szczególnie kwasu foliowego. Już za kilka tygodni podczas USG będzie Pani mogła sprawdzić jak rozwija się maleństwo.