Spożywanie alkoholu a waga

witam serdecznie.Chciałabym sie dowiedziec czy picie alkoholu ale nie naduzywanie powoduje rzeczywiscie otyłosc?Mam na mysli spozywanie alkoholu bez grama jedzenia.Czyli osoba pijaca a niejedzaca nawet po 24 godz na dobe równiez tyje?Interesuje mnie czy picie alkoholu bez jedzenia sprzyja tyciu czy wręcz chudnięciu?

To jest trudne pytanie - sam alkohol zawiera w 1 g około 7 kcal - więc zakładając, że Pani zapotrzebowanie energetyczne wynosi 1800 kcal spożycie około 250 g (co odpowiada około 0.7 l 40% wódki) czystego alkoholu etylowego pokrywa zapotrzebowanie energetyczne organizmu - nie ma więc nadwyżki energetycznej prowadzącej do gromadzenia tkanki tłuszczowej. Z drugiej strony spożycie alkoholu wywołuje zaburzenia wielu mechanizmów metabolicznych - w związku z czym w wyniku ich dysfunkcji może dochodzić do nieprawidłowości w gospodarce energetycznej - a w związku z tym pomimo teoretycznie deficytu energetycznego gromadzona jest tkanka tłuszczowa. Biorąc pod uwagę katastofalne dla zdrowia skutki spożywania większych ilości alkoholu oraz możliwość powstania nałogu - za dopuszczalną ilość alkoholu uważa się odpowiednik 1 kieliszka wina dziennie lub mniej.