Spożywanie alkoholu i jedzenie serów pleśniowych w ciąży

Moja bliska koleżanka jest w 7 miesiacu ciazy. Cała ciaze pije alkohol ( piwo i wino ) je sery plesniowe. Próbowałam jej uświadomić co wyprawia ona zaś stwierdziła ze Francuzki i Wloszki nie rezygnują napewno z tych przyjemności tylko dla tego ze sa w ciazy i ze kieliszek wina dziennie nikomu nie zaszkodzi. Mi nie mieści sie ro w głowie. Urodziłam 6 miesiecy temu od 18 miesiecy nie Wypilam ani kropelki. Dla mnie to chore. Co grozi jej dziecku ?

Lek. Marta Jaruchowska

FAS, czyli alkoholowy zespol plodowy, czyli specyficzne anomalie twarzy, opozniony rozwoj fizyczny , zmiany neurologiczne w oun-trudnosci w nauce, pelnoobjawowy wystepuje tylko u 10%, natomiast bez watpienia alkohol ma wplyw na rozwoj dziecka i w lonie matki i po urodzeniu.