Zapytaj lekarza

1 , 0 2 7 , 7 7 9

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Spożywanie gorzkich pestek moreli

Ile gorzkich pestek moreli można bezpiecznie jeść dziennie? W internecie znajduję sprzeczne informacje na ten temat. Jedne źródła podają, że 2 sztuki a inne że nawet 50.
MĘŻCZYZNA, 28 LAT ponad rok temu

Źródła nienasyconych kwasów omega-3

Nienasycone kwasy omega-3 są niezbędnym składnikiem naszej diety, jednak organizm nie posiada zdolności do ich samodzielnego syntetyzowania. Z tego względu warto wiedzieć, co jest ich pierwotnym oraz wtórnym źródłem ? o tym opowiada dr Leszek Walentynowicz, diabetolog.

Bezpieczne spożycie nie przekracza 5 sztuk dziennie - przy czym lepiej jest ich nie spożywać codziennie. Należy pamiętać bowiem, że choć stwierdza się korzystne oddziaływanie gorzkich pestek moreli to substancją czynną w nich jest amygdalina - która w organizmie jest metabolizowana do cyjanku. Związek ten rzeczywiście działa bakteriobójczo i neutralizuje komórki rakowe, ale w takim samym stopniu upośledza też funkcjonowanie innych (pożytecznych) komórek ludzkiego organizmu. Jeżeli nie ma po temu znaczących wskazań medycznych, a organizm jest osłabiony terapia pestkami moreli jest raczej odradzana.

Specjalistka żywienia człowieka. Udziela porad dietetycznych.
0

Witam serdecznie,

W Polsce nie ma wprowadzonej normy dotyczącej spożycia witaminy B17 (amigdaliny), więc nie można również określić bezpiecznego poziomu jej spożycia. Głównym problem jest toksyczność pestek owoców z amigdaliną, która w organizmie przetwarzana jest w cyjanowodór. Tu znajdują się informacje na temat amigdaliny, na końcu tekstu znajduję się informacja o dawkach toksycznych, ale samego cyjanowodoru: http://toxnet.nlm.nih.gov/cgi-bin/sis/search2/f?./temp/~iIhwLw:1

Zapraszam także na stronę naszej poradni dietetycznej www.kalorynka.pl

Pozdrawiam, mgr dietetyk Aleksandra Erdmann

Absolwentka dietetyki na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Posiada również tytuł Instruktora Rekreacji Ruchowej ze specjalnością "fitness - nowoczesne formy gimnastyki".
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety
Ważne tematy