Herbata miętowa a ograniczenia

Witam. Bardzo lubię pić herbatę miętową, często zdarza mi się, że piję nawet kilka kubków herbaty miętowej dziennie. I tu moje pytanie. Czy mogę ją pić bez ograniczeń i czy picie herbaty miętowej w nadmiernych ilościach mi nie zaszkodzi? Czy jednak istnieje możliwość, że zbyt duża ilość herbaty miętowej wypita dziennie doprowadzi do jakichś problemów ze zdrowiem? Herbata miętowa jest dla mnie świetna, bardzo mi smakuję, o wiele bardziej wolę ją niż zwykłą herbatę. Dodatkowo pomaga mi również na drobne problemy żołądkowe. Zdarza mi się czasami, że jest mi niedobrze itp. i wtedy kubek herbaty miętowej działa doskonale, ponieważ orzeźwia i powoduje, że czuję się lepiej. Z drugiej strony zawsze słyszy się, że każda rzecz spożywana w nadmiarze może powodować problemy. Jak to jest z herbatą miętową? Czy mogę ją pić bez ograniczeń czy powinnam jednak nałożyć sobie jakieś limity? Będę wdzięczna za odpowiedź. Pozdrawiam.

Jeżeli Pani taka herbata smakuje to może ją Pani pić, aczkolwiek ograniczyłabym się do kubka - ewentualnie dwóch dziennie. Mięta pieprzowa ma lekko drażniące działanie na przewód pokarmowy i zwiększa wydzielanie soku żołądkowego, więc jej długotrwałe i wysokie spożycie może doprowadzić do uszkodzenia śluzówki żołądka.

Dzień Dobry!

W nadmiarze wszystko może zaszkodzić, nawet z pozoru niewinna mięta. Działa uspokajająco na jelita, ale z drugiej strony mentol pobudza receptory w żołądku i zwiększa wydzielanie soku żołądkowego, co źle wpływa na stan śluzówki. Najbezpieczniej pić 1-2 szklanki dziennie naparu z jednej torebki ekspresowej lub 1 łyżeczki suszu, jeśli zaparza Pani świeżą miętę pieprzową, myślę, że ok. 10 listków powinno wystarczyć. Jeśli miałaby Pani objawy refluksu, proszę ogóle odstawić miętę (najwyżej 1-2 razy w tygodniu) i zastąpić ją lipą.

Pozdrawiam

Joanna Arciszewska

Dzień dobry.

Picie mięty nie jest szkodliwe, o ile przestrzega się odpowiedniego, dziennego spożycia tego naparu. W wyjątkowych przypadkach mięta może okazać się szkodliwa. Dotyczy to zwłaszcza osób, u których pojawiają się reakcje alergiczne po spożyciu mięty.

Mięta pieprzowa oferuje wiele cennych właściwości leczniczych i jest jednym z najczęściej oraz najpowszechniej używanych ziół. Zawiera składniki odżywcze, takie jak: kwas askorbinowy, olejki eteryczne, olejek mentolowy, rutyna, karoten, betaina, apigenina. Ma działanie rozkurczające, moczopędne i wiatropędne, wspiera procesy trawienne, łagodzi bóle głowy, zmniejsza dolegliwości pojawiające się w obrębie górnych dróg oddechowych. Zarówno sporadyczne, jak i regularne picie mięty przynosi więc wiele znaczących korzyści, warto jednak zadbać o to, by jej spożycie było bezpieczne. Jak to zrobić?

Do przygotowania bezpiecznego naparu wystarczy 1 łyżka ususzonych liści mięty (ok. 2 g) oraz ok. 250 ml gorącej wody. Za bezpieczną dawkę dobową uważa się ok. 4-9 g liści mięty na dzień.

Pozdrawiam

Mariusz Bek

Specjalista medycyny naturalnej

Naturoterapeuta