Spożywanie mleka przez osoby dorosłe

witajcie, chciałabym się dowiedzieć, czy mleko rzeczywiście nie powinno być spożywane przez dorosłe osoby? czytałam wiele artykułów w prasie na ten temat i chciałabym poznać opinię specjalisty dietetyka. Czy warto je pić czy też nie ma sensu?

Witam serdecznie,
mleko krowie jest na prawdę wartościowym produktem spożywczym- jest źródłem łatwoprzyswajalnego wapnia (w najlepszym stosunku to fosforu, czego nie znajdziemy w innych grupach produktów spożywczych). Mleko i jego przetwory powinny być spożywane przez wszystkie osoby dorosłe tolerujące laktozę, czyli cukier mleczny. Jeżeli występuje nietolerancja wtedy faktycznie mleko należy z diety wykluczyć. Nietolerancja laktozy objawia się wzdęciami, uczuciem przelewania w brzuchu, biegunkami po spożyciu mleka. Jeżeli takie objawy u Pani występują należy mleko wykluczyć. Jeżeli nie- warto spożywać mleko. Oczywiście nie musi Pani spożywać samego mleka- można je zastąpić chociażby jogurtami, maślankami, kefirami, a także wprowadzić do diety inne produkty mleczne- np. sery twarogowe, serki wiejskie czy homogenizowane.

Witam, mleko to głównie źródło wapnia w diecie dorosłego człowieka. Jednak jeżeli ktoś źle toleruje mleko może sięgać po inne produkty mleczne np. jogurt,kefir, maślanka, również ser żółty (2 plasterki dostarczają tyle wapnia co szklanka mleka. Nietolerancja mleka może wynikać z nietolerancji laktozy, ale w wymienionych produktach jest już lepiej przyswajalna. Jeżeli nie ma przeciwwskazań warto pić mleko.