Spożywanie warzyw przy marskości wątroby

Dzień Dobry jestem mężczyzną mam 33 lata choruje na marskość wątroby , chciałbym spożywać świeże soki z warzyw ale czytałem np że marchew jest ciężka na wątrobę , zastanawiam się czy można pić codziennie czy np raz w tygodniu aby nie zaszkodzić sobie??i jakie konkretnie warzywa ?czytałem o burakach ale nie wiem czy mam pić codziennie szklaneczke czy co drugi dzień a może raz w tygodniu?byłbym bardzo wdzięczny za odpowiedź .

Witam,
Na początek warto zaznaczyć, że marskość wątroby jest jednostką chorobową, która wymaga zastosowania indywidualnych zaleceń dla chorego - zależą one między innymi od stopnia zaawansowania choroby. W zależności od stopnia uszkodzenia narządu dochodzi do zaburzeń przemian węglowodanów, dlatego warto zgłosić się do specjalisty, który doradziłby odpowiednią dla Pana dietę. W diecie unika się pokarmów obfitujących w błonnik tj. produktów gruboziarnistych, a warzywa i owoce podaje się w postaci gotowanej rozdrobnionej właśnie w postaci soków czy przecierów. Kiedy tolerancja na nie jest dobra można drobno tartą marchewkę spożywać. Natomiast należy wykluczyć te wzdymające: warzywa kapustne, cebulowe, suche nasiona roślin strączkowych, szparagi, śliwki, gruszki, czereśnie), ograniczyć seler, czy buraki.
Pozdrawiam