Spuchnięta pachwina - czy to normalne po zabiegu usunięcia żylaków?

Witam, mam pytanie. Jestem 7 dni po zabiegu operacyjnym usunięcia żylaków kończyny prawej. Podczas zabiegu usunięto mi węzeł chłonny i oddano do badania histopatologicznego ze względu na jego dziwne zabarwienie (informacja od lekarza), a po tym wszystkim mam dosyć duże i twarde zgrubienie w okolicy pachwiny (w miejscu cięcia). Byłem dzisiaj u lekarza informując go o tym, pooglądał, ponaciskał - coś z tego wyszło podczas naciskania, po czym odciągnął ok. 1,5 strzykawki (dużej, chyba 15-20 ml) jakiegoś płynu. Początkowo żółty, rzadki (wcześniej taki wydobywał mi się z nogi, z otworów po wyciąganiu żył), później częściowo chyba z krwią (pojawiło się zabarwienie czerwone). Niestety dalej mam to zgrubienie i mam wrażenie, że się nawet powiększyło. Nie wiem co mam robić - czy naciskać lekarza, aby coś z tym zrobił? Dodatkowo mam spuchniętą kostkę i ciągły ból w kostce i udzie, ciężko mi się poruszać. Po leżeniu czy rannym wstawaniu po jakiejś chwili mam wrażenie, jakby miała mi pęknąć łydka (jakby mi się wszystko nie mieściło w łydce). Czy to normalne objawy pozabiegowe? Z góry dziękuję za pomoc i odpowiedź.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Polscy naukowcy stworzyli sztuczną krew. To może być przełom w transplantologii

Naukowcy z Politechniki Warszawskiej opracowali sztuczną krew, która, jeżeli przejdzie fazę testową, może okazać się przełomem w medycynie. Wszystko ze względu na innowacyjne właściwości. - Nasza krew będzie w stanie przenosić tlen, czyli w tym wypadku nie tylko rozcieńczymy, ale zapewnimy jej też podstawową funkcję, jaką jest transport gazów - zapowiada prof. Tomasz Ciach, kierownik Laboratorium Inżynierii Biomedycznej Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Do tej pory ta sztuka nie udała się żadnym naukowcom na świecie. Dlatego wciąż trzeba organizować społeczne zbiórki krwi. Dzięki właściwościom związku, w sztucznej krwi będzie można między innymi przechowywać organy do transplantacji. - Organy, które się pobiera do przeszczepu, bywają otłuszczone bądź uszkodzone, to duży problem. Chcielibyśmy, żeby w czasie ich przechowywania, móc je zregenerować - mówi Agata Stefanek, prezes spółki NanoSanguis S.A. i pracownik Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Wkrótce sztuczna krew będzie testowana na zwierzętach.ZOBACZ TEŻ: Rewolucyjna metoda walki z rakiem

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Płynem, który gromadzi się w miejscu nacięcia po usunięciu żylaków jest najprawdopodobniej chłonka. Wspomniała Pani o tym, że został przy okazji tej operacji usunięty węzeł chłonny, w związku z tym mogła spaść jakaś podwiązka i zaczęła się gromadzić chłonka tworząc zbiornik w pachwinie, która następnie wzdłuż kanału po usuniętej żyle spływała siłą grawitacji w dół do okolicy kostki limfa (czyli chłonka), wyciekając przez ranę. Kolor i gęstość płynu świadczy, że nie ma obecnie ewidentnych cech zakażenia, ale tak czy inaczej chłonotok po operacji żylaków jest powikłaniem pooperacyjnym, które niestety się zdarza. Nie można tego zbagatelizować, lekarz który Panią zoperował powinien dalej się panią zajmować, aż do ustąpienia objawów. Możliwe, że leczenie będzie trwało długo, możliwe też, że zajdzie też potrzeba rewizji rany w pachwinie, ale taka decyzja należy już do Pani lekarza prowadzącego. Pozdrawiam i życzę dużo zdrowia.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty