Spuchnięta pachwina - czy to normalne po zabiegu usunięcia żylaków?

Witam, mam pytanie. Jestem 7 dni po zabiegu operacyjnym usunięcia żylaków kończyny prawej. Podczas zabiegu usunięto mi węzeł chłonny i oddano do badania histopatologicznego ze względu na jego dziwne zabarwienie (informacja od lekarza), a po tym wszystkim mam dosyć duże i twarde zgrubienie w okolicy pachwiny (w miejscu cięcia). Byłem dzisiaj u lekarza informując go o tym, pooglądał, ponaciskał - coś z tego wyszło podczas naciskania, po czym odciągnął ok. 1,5 strzykawki (dużej, chyba 15-20 ml) jakiegoś płynu. Początkowo żółty, rzadki (wcześniej taki wydobywał mi się z nogi, z otworów po wyciąganiu żył), później częściowo chyba z krwią (pojawiło się zabarwienie czerwone). Niestety dalej mam to zgrubienie i mam wrażenie, że się nawet powiększyło. Nie wiem co mam robić - czy naciskać lekarza, aby coś z tym zrobił? Dodatkowo mam spuchniętą kostkę i ciągły ból w kostce i udzie, ciężko mi się poruszać. Po leżeniu czy rannym wstawaniu po jakiejś chwili mam wrażenie, jakby miała mi pęknąć łydka (jakby mi się wszystko nie mieściło w łydce). Czy to normalne objawy pozabiegowe? Z góry dziękuję za pomoc i odpowiedź.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Płynem, który gromadzi się w miejscu nacięcia po usunięciu żylaków jest najprawdopodobniej chłonka. Wspomniała Pani o tym, że został przy okazji tej operacji usunięty węzeł chłonny, w związku z tym mogła spaść jakaś podwiązka i zaczęła się gromadzić chłonka tworząc zbiornik w pachwinie, która następnie wzdłuż kanału po usuniętej żyle spływała siłą grawitacji w dół do okolicy kostki limfa (czyli chłonka), wyciekając przez ranę. Kolor i gęstość płynu świadczy, że nie ma obecnie ewidentnych cech zakażenia, ale tak czy inaczej chłonotok po operacji żylaków jest powikłaniem pooperacyjnym, które niestety się zdarza. Nie można tego zbagatelizować, lekarz który Panią zoperował powinien dalej się panią zajmować, aż do ustąpienia objawów. Możliwe, że leczenie będzie trwało długo, możliwe też, że zajdzie też potrzeba rewizji rany w pachwinie, ale taka decyzja należy już do Pani lekarza prowadzącego. Pozdrawiam i życzę dużo zdrowia.