Spuchnięte dziąsło za ósemką

Witam jestem Dominika i mam 26 lat. Mój problem jest nastepujacy - jakis czas temu mialam bolące i spuchniete dziaslo za dolną ósemka z prawej strony,dziaslo az nachodzilo na zeba. Sam zab mnie nie bolał tylko to dziąsło było bardzo wrażliwe. Nie mogłam w ogole jesc na tej stronie bo nawet miękkie rzeczy które jadlam draznily dziaslo. i od czego to moglo byc? teraz juz tylko zauwazylam jak dziaslo jest zbyt miekkie i wrazliwe i boje sie czy czego tam nie ma ( torbiel, a może wyrzyna sie nowy ząb ? ) Bardzo prosze o jakies wskazowki co z tym robic. Z góry serdecznie dziekuje za odpowedz i pozdrawiam

Wyrzynanie się ósemek powinno przebiegać bez powikłań i bólu. Jeśli w trakcie tego procesu pojawi się opuchlizna, bolesność i tkliwość dziąsła lub okolicznych tkanek, wskazana jest konsultacja ze stomatologiem, aby ocenić, czy objawy te są wynikiem przemijających procesów fizjologicznych zachodzących w szczęce, czy też w tkankach powstał stan zapalny wymagający leczenia farmakologicznego bądź chirurgicznego.Wyrzynanie zębów mądrości zwane jest trzecim ząbkowaniem. W łagodzeniu dolegliwości stosuje się sposoby sprawdzone w innych rodzajach ząbkowania. Można zatem: płukać jamę ustną naparami z szałwii, rumianku lub roztworami gotowych środków ziołowych kupowanych w aptece,stosować zimne okłady na bolące miejsce albo przegryzać schłodzoną marchewkę czy zjeść lody,smarować bolesny obszar żelem łagodzącym dolegliwości ząbkowania (preparaty dla niemowląt okazują się tu całkiem skuteczne),zażyć środek przeciwbólowy.Jeszcze niedawno zalecano profilaktyczne usuwanie zębów mądrości. Obecnie odchodzi się od tego trendu, uznając ekstrakcję ósemek bez wskazań za bezzasadną. Jeśli zęby te wyrastają bez powikłań i we właściwym miejscu w łuku, a po wyrżnięciu się nie powodują bolesności czy problemów podczas żucia, nie są przyczyną stłoczeń innych zębów, są zdrowe, wówczas pozostawia się je. Jeśli pojawia się utrudnienie w wyrastaniu ósemki w postaci tzw. kaptura dziąsłowego (czyli fragmentu dziąsła luźno pokrywającego nie do końca wyrżnięty ząb), a trzonowiec nie wykazuje patologii, dentysta zajmie się usuwaniem kaptura a nie zdrowej ósemki. Wskazaniem do usunięcia są natomiast zęby zatrzymane, nieprawidłowo ułożone, zniszczone przez próchnicę, powodujące bolesność czy opuchliznę, albo też utrudniające czy uniemożliwiające przeprowadzenie leczenia ortodontycznego bądź protetycznego.Jeśli ząb jest całkowicie wykształcony, ma uformowany korzeń, ale na skutek złego ułożenia lub braku miejsca w łuku nie może wydostać się z otaczających go tkanek: kości i dziąseł, mówi się, że to ząb zatrzymany. Ząb całkowicie zatrzymany nie może się przebić przez kość; natomiast zatrzymanie częściowe ósemki ma miejsce wtedy, kiedy ząb przebił się przez kość, ale nie przedostaje się poza tkanki miękkie i pozostaje w nich.Zatrzymanie zębów mądrości to dość częste powikłanie ich wyrzynania będące wskazaniem do ekstrakcji – takie zęby mogą sprzyjać procesom niszczenia kości w okolicy sąsiada, czyli drugiego zęba trzonowego. Usunięcie zęba zatrzymanego może więc zapobiegać rozwojowi chorób przyzębia. W sytuacjach wątpliwych kiedy objawy nie ustępują najlepszym rozwiązaniem jest wizyta u stomatologa.