Spuchnięte place a nastawienie nadgarstka

mam złamany nardarstek lekarze mi go nastawili mam reke w gipsie ale strasznie mi spuchły palce i mam sine palce czy mam sie martwic co dalej?

Szanowny Panie

Tak, należy się martwić ponieważ ból i obrzęk gdy kończyna jest unieruchomiona w gipsie mogą doprowadzić do Zespołu Sudeck'a.
Jeśli ból będzie nie do wytrzymania, lub straci Pan czucie w palcach - należy bez zwłoki zgłosić się do najbliższego Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, celem poluzowania opatrunku gipsowego.
Jeśli dolegliwości nie będą aż tak intensywne proszę:
- stosować leki przeciobrzękowe np. Aescin 3x2 tabl
- utrzymywać kończynę w temblaku, POWYŻEJ poziomu serca (spać z ręką w temblaku położoną na poduszce leżącej na brzuchu)
- stosować ćwiczenia palców rąk (prostowanie i zginanie, zaciskanie pięści) oraz stawu barkowego (koniecznie! bo inaczej dojdzie do ograniczenia ruchomości barku - tzw. barku zamrożonego)
- stosować leki przeciwbólowe np. Pyralgin + Paracetamol.

Kończyna nie może Pana boleć. Ból i obrzęk zwiększają wystąpienie zespołu Sudeck'a, który niesie za sobą szereg niekorzystnych powikłań.

Z wyrazami szacunku
Jędrzej Kosmowski
http://www.klinikanadgarstka.pl