Spuchnięte, twarde i czerwone wargi sromowe

Dzień dobry. Od dwóch dni po kąpieli zauważyłam, że jak się umyłam płynem do kąpieli w miejscu intymnym, to wargi sromowe małe spuchły... stały się takie twarde... czerwone i bolesne... Co to jest? Jak to załagodzić?

KOBIETA ponad rok temu

Witam!

Mógł rozwinąć się u Pani stan zapalny. Czy ten płyn do kąpieli był kosmetykiem przeznaczonym do miejsc intymnych? Bo jeśli nie, to mógł podrażnić srom. Okolice intymne kobiety są bardzo wrażliwe. W tym miejscu znajduje się delikatna błona śluzowa, a nie skóra, która stanowi doskonałą barierę ochronną. Kosmetyki odpowiednie do pielęgnacji skóry mogą podrażniać błonę śluzową okolic intymnych, co może sprzyjać wtórnej infekcji, np. grzybiczej... Dlatego do podmywania "tych miejsc" należy używać po prostu czystej wody i ewentualnie odpowiedniego żelu do higieny intymnej. Proszę teraz unikać kąpieli w wannie i myć się pod prysznicem (żeby uniknąć kontaktu okolic intymnych np. z szamponem, żelem do kąpieli). Proszę na razie nie stosować wkładek higienicznych i nie nosić stringów, ani obcisłych spodni. Jeśli dolegliwości nie miną w ciągu 1-2 dni, to proszę udać się do ginekologa.

Pozdrawiam!