Środki odchudzające dla 39-latki chorującej na cukrzycę typu 1

mam cukrzycę typ 1,przyjmuję insulinę jaklie mogę brac tabletki na receptę na odchudzanie .Dodam ze byłam na diecie i nic .przed chorobą ważłam 58 kg -a teraz 79.załamana.

Witam Panią,

Insulina wzmaga apetyt, ma również działanie anaboliczne, a więc często po jej zastosowaniu wzrasta masa ciała. Warto, aby Pani skontaktowała się z dietetykiem celem modyfikacji diety, Sugerowałbym również regularny wysiłek fizyczny- po uprzedniej edukacji diabetologicznej, aby uniknąć hipoglikemii. Jedyny obecnie zarejestrowanym w Polsce lekiem w leczeniu otyłości jest orlistat (Xenical). Niestety lek jest bardzo drogi - opakowanie kosztuje prawie 250 zł (wystarcza na niecałe 2 tygodnie) i nie zawsze jest skuteczny...
Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz

Proszę też pamiętać
Jednym z powszechnych komplikacji zaburzeń gospodarki węglowodanowej jest polineuropatia cukrzycowa. Neuropatia może przebiegać skrycie lub ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy. Częstość występowania neuropatii cukrzycowej dotyczy do 90% wszystkich chorych na cukrzycę, a około 10% ma kliniczne objawy neuropatii jeszcze przed postawieniem rozpoznania cukrzycy.
Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.

Diagnostyką i leczeniem zajmują się niektórzy neurolodzy. Proszę pamiętać o kontroli.

Leczenie neuropatii jest trudne i złożone. W zasadzie nie istnieją leki zatrzymujące postęp choroby. Leczenie skupia się głownie na uśmierzaniu bólu. Skuteczność klasycznych leków przeciwbólowych jest niewielka. W przypadku polineuropatii cukrzycowej klasyczne NLPZ są wręcz przeciwwskazane ze względu na ryzyko działań niepożądanych w stosunku do nerek, które i tak są narażone na uszkodzenie w przebiegu cukrzycy ( nefropatia cukrzycowa).
Do leków mających działanie przeciwbólowe należą leki przeciwdepresyjne i przeciwdrgawkowe.
Stosuje się też leki poprawiające funkcjonowanie uszkodzonych nerwów: kwas α-liponowy (ALA) oraz witaminy z grupy B, generalnie są to leki zarejestrowane do leczenia polineuropatii cukrzycowej.