SSRI - działania niepożądane

Dzień dobry. Leczę się na zaburzenie nerwicowe. Zażywam leki z grupy Ssri. Jakie są tych leków najczęściej działania niepożądane? Chodzi o to, że ja mam taką tendencję i nie wiem z czego to wynika, czy też z tych zaburzeń, czy ze zdrowego rozsądku, że czytam ulotki leków. Najczęściej boję się tych działań niepożądaych, czy one zostają już na zawsze, czy są tylko podczas trwania terapii. Gdzieś wyczytałem, że Amerykańscy naukowcy odkryli, że te leki wpływają na zaburzenia widzenia i powodują zaćmę, czy jest to prawda? Napiszę jeszcze o moich objawach: uważam, że w moich zaburzeniach jest trochę lęku napadowego, troch lęku uogólnionego i fobii społecznej. Czy jest tak, że te wszystkie objawy mogą być, czy któryś z nich może dominować? Dodam, że zażywam leki, więc lęku napadowego tak nie odczuwam z fobią społeczną. Też jest coraz lepiej. Pozostaje tylko lekkie martwienie się o zdrowie i przyszłość finansową i rodzinną. W ostatnim pytaniu chciałbym się zapytać o skuteczność psychoterapii ericksonowskiej i systemowej, na które uczęszczam. Dodam, że jest poprawa, ale wierzę w siebie, że wyleczę się całkowicie. Proszę o pomoc w odpowiedzi. Dziękuję i pozdrawiam.
ponad rok temu

Witam serdecznie,

Najczęściej występujące objawy uboczne w trakcie zażywania leków z grupy SSRI to: nudności, bóle i zawroty głowy, niepokój lub nadmierna senność, bezsenność, koszmarne sny, przyrost lub spadek masy ciała, zaburzenia funkcji seksualnych.
Wiele z tych objawów mija samoistnie po 2-3 tygodniach leczenia.
Ryzyko wystapienia objawów ubocznych zmniejsza się, jeśli na początku stosuje się mniejsze dawki leków.
Związek między stosowaniem SSRI, a rozwojem zaćmy wymaga dalszych badań. Przypuszcza się, że większe ryzyko może występować w trakcie stosowania fluwoksaminy, wenlafaksyny i paroksetyny.
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed?term=cataracta%20SSRI

Z pozdrowieniami