Stabilność uczuć w związku przy depresji partnera

Od półtora roku jestem w związku z chłopakiem, który od wielu lat choruje na depresję. Początkowo podjął leczenie, jednak później zaniechał jakiejkolwiek pomocy. Od kiedy jesteśmy razem zdarzały się chwile tragiczne (dopuścił się zdrady i kłamstwa) ale i piękne (tak rzadkie, w stanach chwilowego 'przejaśnienia'). Ostatnio słyszę coraz częściej, że uczucie, które do mnie żywił (o którym kiedyś mówił z pewnością jako o jedynym i prawdziwym) było może efektem choroby i że teraz zupełnie nie czuje, że mnie kocha. Jestem zdruzgotana. Kiedyś planowaliśmy wspólną przyszłość, mówił, że wie na pewno, że chce spędzić ze mną życie, miał mi się oświadczać. Nie wiem, jak mogę mu pomóc. Bardzo go kocham i zależy mi na nim. Jesteśmy w trakcie leczenia jednak czuję, że on coraz bardziej się ode mnie oddala.

Witam!

Odrzucenie przez ukochaną osobę jest bardzo trudnym przeżyciem. Partner może mieć inny pogląd na świat i związek w okresach nasilenia objawów, niż w okresie poprawy nastroju. Warto rozmawiać o tym, co się dzieje. Choroba wpływa na wiele funkcji i zachowań, jednak nie wszystko da się nią wytłumaczyć. Warto, żeby Pani skorzystała z pomocy psychologa albo grup wsparcia. Zachowanie partnera może prowadzić do powstawania u Pani coraz większych trudności. Partnerowi może Pani pomagać wspierając go i słuchając. Jednak to od niego zależy, czy on będzie chciał od Pani takiej pomocy. Bez jego zgody i przyzwolenia na Pani pomoc niewiele będzie Pani mogła zdziałać. Warto, żeby dla siebie znalazła Pani wsparcie. Pomoc innych osób może pozwolić Pani lepiej radzić sobie z tą trudną sytuacją.

Pozdrawiam