Stan po rozległym zawale

Mój szwagier ma 67 lat i od trzech tygodni leży po rozległym zawale na OIOM w szpitalu specjalistycznym w Elblągu. Do szpitala trafił nieprzytomny po półgodzinnej reanimacji, aktywnie uprawiał sport, nie jest otyły, ale niestety palił papierosy. Wprawdzie reaguje oczami i ręką ale jest to jedyny kontakt. Cały czas podłączony jest do respiratora, samodzielność oddychania to tylko dwie najwyżej godziny. Z informacji uzyskanych od lekarzy wynika, że serce jest sprawne jest tylko w 30%. W szpitalu tym, nie ma możliwości przeprowadzenia koronografii a przewiezienie do szpitala wojewódzkiego jest niemożliwe ze względu na brak w nim miejsc. Proszę o informację co można zrobić w tym przypadku, jaki jest bieg dalszych poczynań, szwagierka miota się jak w ukropie, my mieszkamy 50 km od niej, ale nie traci nadziei i jak na razie wszystko wygląda niezbyt ciekawie.

Witam! Niestety, biorąc pod uwagę opis można wnioskować, że stan chorego jest skrajnie ciężki, ale stabilny. Przebycie rozległego zawału wiązało się prawdopodobnie z rozległą miażdżycą naczyń wieńcowych, a powikłaniem zawału było nagłe zatrzymanie krążenia. Nagłe zatrzymanie krążenia i półgodzinna reanimacja sugerują, że mogło dojść do znacznego niedokrwienia kory mózgu, a tym samym zaniku wyższych czynności poznawcze co może się wiązać z brakiem możliwości powrotu do normalnego życia. Wnioskuję z opisu, że frakcja wyrzutowa serca wynosi obecnie 30%, co świadczy o znacznym obniżeniu wydolności serca jako pompy, prawidłowe wartości frakcji wyrzutowej to 55-70%. W przedstawionej sytuacji możliwości diagnostyczne i terapeutyczne są ograniczone. Podstawowym działaniem na pewno jest koronarografia. To badanie pozwoli uwidocznić naczynia wieńcowe i ocenić dokładnie przyczynę oraz rokowanie chorego. Jeśli zmiany nie będą zbyt zaawansowane to być może zostanie wykonana angioplastyka. Jednakże z uwagi na rozległy zawał może się okazać, że chory będzie się kwalifikował jedynie do by-passów (pomostowanie aortalno-wieńcowe), jednakże operacja byłaby możliwa dopiero po poprawie stanu klinicznego ze względu na duże ryzyko zgonu okołooperacyjnego. Niestety długotrwała hospitalizacja w obecnym stanie może być powikłana zapaleniem płuc lub innymi zakażeniami,a wówczas przebieg choroby może być groźny dla życia. Lekarze prowadzący na pewno udzielili szczegółowych informacji o stanie chorego, trudno w tej sytuacji powiedzieć coś więcej. Na pewno należy być przygotowanym również na najgorszy scenariusz, aczkolwiek nie należy tracić nadziei. Pozdrawiam serdecznie!