Stan po rozległym zawale serca

Witam, tato ma lat 55, jest po rozległym zawale serca w październiku 2011r. Ma bardzo niski puls 40-43. Obecnie leży na oddziale kardiologicznym, intensywna terapia. Puls się nie podnosi, tato upada, traci przytomność czasem, generalnie słabnie. Jak mu pomóc z tym pulsem. Boi się, że umrze... Proszę o odpowiedź. Joanna S.

Witam! Niestety nie opisała Pani dokładnie całości przypadku Pani taty, a także dokładnej przyczyny wolnej akcji serca. Bezpośrednich przyczyn może być kilka, może to być m.in. bradykardia zatokowa, zaburzenia przewodnictwa np. blok przedsionkowo-komorowy III stopnia. W zależności od dokładnej przyczyny rozważa się optymalne leczenie. Biorąc pod uwagę przebyty rozległy zawał można przypuszczać, że problemem może być również niewydolność serca, a więc sytuacja jest złożona i wymaga dokładnego opisu, aby można było mówić o postępowaniu. Proponuję porozmawiać z lekarzem prowadzącym o przyczynie wolnej akcji serca oraz oraz o możliwym postępowaniu. Jeśli problem będzie polegał na zaburzeniu przewodnictwa, wówczas po odpowiedniej kwalifikacji można rozważyć implantację kardiostymulatora, który zapewni odpowiedni rytm serca. Lekarz prowadzący dysponując całością obrazu klinicznego z pewnością przedstawi Pani wszystkie możliwości terapeutyczne. Niestety w tej chwili nic więcej nie można powiedzieć. Pozdrawiam serdecznie!