Stan po złamaniu blaszki granicznej górnej trzonu kręgu

Witam. Chciałabym prosić o interpretację tego wyniku badania: Stan po złamaniu blaszki granicznej górnej trzonu L2 z nieregularnym zarysem i nieznacznym obniżeniem wysokości trzonu. Z góry dziękuję

Witam serdecznie,

Wynik badania świadczy o przebytym złamaniu kompresyjnym kręgu L2, co jest charakterystyczne w przebiegu osteoporozy. Warto zrobić badanie densytometryczne (densytometria osiowa) w lokalizacji odcinka lędźwiowego kręgosłupa oraz bliższego końca kości udowej (szyjki kości udowej) w celu oceny gęstości mineralnej kości w celu.
Jeśli wynik wykaże osteoporozę, wówczas należy zgłosić się do Poradni Leczenia Osteoporozy, Poradni Reumatologicznej lub lekarza rodzinnego w celu ustalenia dalszego postępowania. Jeśli wynik będzie prawidłowy, wtedy proszę zgłosić się do lekarza ortopedy wraz z wynikami w celu konsultacji.

Pozdrawiam.