Stan podgorączkowy, biegunka i wzdęcia kilka dni po spożyciu alkoholu

Z 13/14 spożyłem dość sporą ilość alkoholu (wódka smakowa, zwykła i parę łyków domowej nalewki). Dziś już jest 16,a ja nadal czuję się dziwnie. Na wieczór pojawia mi się stan podgorączkowy max 37,1*C i tak od wczoraj, nie czuję bólu w gardle,kataru. Najważniejszym objawem jest biegunka, która pojawiła się dzień po imprezie dodatkowo wzdęcia i ból na wysokości mostka przy piciu wody (pewnie to zgaga).Co robić? Piję bardzo rzadko, trzustki albo wątroby chyba nie zniszczyłem, ból tam nie występuje.

Mgr Olga Marzol Dietetyk, Poznań

Witam,

Proszę sprawdzić czy nie ma problemów z wrzodami, ponieważ bardzo często takie objawy mogą świadczyć o pęknięciu wrzodu. Może to również być zatrucie alkoholowe i należałoby udać się do lekarza. Proszę spożywać mleko na zgagę, oraz unikać produktów surowych, jedynie gotowane. Unikać również błonnika pokarmowego (płatki owsiane, ciemny chleb, grube kasze) i spożywać po każdej biegunce marchwiankę. Proszę również pamiętać o spożywaniu przynajmniej 3 l wody na dobę, jeżeli biegunka nie ustąpi.

Pozdrawiam,

Mgr Olga Marzol

Najprawdopodobniej jest to efekt zatrucia alkoholem. Jest to substancja toksyczna, szczególnie spożywana w większej ilości. Taki stan może utrzymywać się do nawet 2 dni. Należy w tym okresie się nawadniać, może być woda z elektrolitami, może być sok pomidorowy - który uzupełni potas. Dodatkowo radzimy spożywać więcej węglowodanów i odpoczywać. Jeżeli stan będzie utrzymywał się dłużej niż dwa dni (szczególnie gorączka) radzimy udać się do lekarza.

Poradnia Dobry Dietetyk Toruń
tel. 887 433 444

Witam serdecznie!

Alkohol jest substancją toksyczną. Prawdopodobnie Pana stan spowodowany jest zatruciem alkoholem. Należy w tym okresie porządnie się nawadniać - woda z cytryną, napoje dla sportowców bądź woda kokosowa oraz sok pomidorowy - który uzupełni potas. Dodatkowo radzę odpoczywać.