Stan podgorączkowy po zapaleniu płuc - jaka przyczyna?

Witam! Co może być przyczyną stanu podgorączkowego po zapaleniu płuc (miałam je na początku lutego)? Miałam robione rtg, płuca są czyste. Badanie krwi: wszystko jest w normie, tylko monocyty ­ 12,7%, eozynofile 1,6%, neutrofile 47,3%. Ogólnie czuję się dobrze, tylko gdy mam stan podgorączkowy (dochodzi do 37,4 st.) czuję osłabienie. Dodam, że szybko się męczę. Ostatnio czułam się źle i zmierzyłam ciśnienie - 133/91, puls 74 i po 10 min. skontrolowałam - 128/89, puls 84. Czy ciśnienie jest dobre? Od czego mogę mieć ten stan podgorączkowy? Podczas choroby brałam 3 serie antybiotyków. Ostatnia była 3-dniowa, bo mieliśmy z lekarzem nadzieję, że stan podgorączkowy zniknie, ale jednak nie:( Czy wynik krwi jest dobry? Pozdrawiam
KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!
Ostatnio wskutek coraz szerszego stosowania antybiotykoterapii zdarzają sie zapalenia płuc wywołane przez bakterie tzw. atypowe lub także wirusowe zapalenia płuc. Wówczas klasyczne antybiotyki nie działają (w przypadku wirusowych oczywiście nie działają w ogóle). Jedna z możliwości jest więc taka, że miała/ma Pani takie właśnie atypowe zapalenie, które jeszcze do końca nie zostało wyleczone. (W takich przypadkach na zdjęciu rtg może nie być widoczny obraz zapalenia).
Kolejna możliwość jest taka, że poza zapaleniem w Pani organizmie dzieje się coś jeszcze. Obecność stanu zapalnego zasugerować może podwyższony wynik OB lub CRP.
Przyczyn stanu podgorączkowego jest bardzo wiele: nadczynność tarczycy, ciąża lub zaburzenia hormonalne, zapalenia w obrębie układu pokarmowego np. infekcja Helicobacter pylori, różnego rodzaju pasożyty (często lamblie), zakażenia w obrębie zębów lub zatok. Jeśli chodzi o wynik Pani morfologii, może on wskazywać na zdrowienie po zakażeniu lub jeszcze toczące się zakażenie bakteryjne. Jeśli chodzi o poziomy ciśnień proszę zaobserwować, czy wartości ciśnienia rozkurczowego przekraczają 90 podczas kolejnych pomiarów i skonsultować to z lekarzem.
Pozdrawiam!