Stan przed menopauzą a wzrost wagi

mam 53 lat przed menopauza starałam trzymać wage a też nie daje rady waze 90kg prose o pomoc

Witam. Niestety im jesteśmy starsi tym trudniej nam utrzymać prawidłową masę ciałą, mamy swoje przyzwyczajenia smakowe, nie lubimy zmian (więc nagłe narzucenie nowego sposobu odżywiania-diety może być problematyczne, jesteśmy również mniej aktywni fizycznie(bo dom, bo praca, bo zmęczenie...). Zmniejsza się również przemiana materii, a u kobiet dodatkowo hormony powoli wygasają (okres menopauzalny). Często właśnie ten okres może być czasem, gdzie trochę bardziej przybiera się na masie i co gorsza trudniej ją później zrzucić. Dlatego proszę się pilnować i spróbować zrzucić kilogramy, które już są w nadmiarze (bo 90kg to już za dużo). JAk to zrobić? Ograniczyć podjadanie słodyczy i kalorycznych przekąsek (nawet 3-4 kostki czekolady to już zbędne kalorie). Wprowadzić 4-5 małych objętościowo posiłków co 3-4 godz. Wprowadzić dużo surowych warzyw, owoce ograniczyć do 300g/dobę, zacząć jeść pełnoziarniste pieczywo zamiast jasnego pszennego, pić dużo wody, a przede wszystkim aktywnie spędzać wolny czas, korzystać ze schodów zamiast windy, na zakupy chodzić pieszo zamiast jezdzić samochodem. Małe zmiany, a już spalamy kalorie. Myślę, że może być Pani ciężko samodzielnie schudnąć, bo wnioskuję, że masa ciała waha się i raczej wzrasta, dlatego warto znaleźć dobrego dietetyka, który Panią poprowadzi, ułoży pełnowartościowe jadłospisy i nauczy Pania jak się odżywiać, by właśnie ta waga nie rosła. Musi być również odpowiednie ograniczenie kalorii, ale racjonalne, żeby Pani powoli chudła i żeby ten efekt był trwały. Czasem warto zainwestować w taką wizytę (a ceny są naprawdę różne, nie jest powiedziane, że wyda Pani fortunę) niż później i tak wydawać często na prywatne wizyty u lekarzy, a otyłość i nadwaga niosą za sobą niestety bardzo duże konsekwencje. Życzę powodzenia i pozdrawiam

Witam,niestety wraz z wiekiem zmniejsza się nasza przemiana materii. Więc jeżeli aktywność fizyczna jest zmniejszona oraz dodatkowo zaczyna się zmniejszanie hormonów płciowych warto zmniejszyć kaloryczność posiłków. Proponuję jeść 5 posiłków dziennie, regularnie. Zmniejszyć dotychczasowe porcje, wzbogacić dietę w warzywa i nie zapominać o wypijaniu ok.1,5- 2 litry wody. Ze względu na dużą nadwagę polecam skonsultować się ze specjalistą- ułoży dietę odpowiednią do wieku i pozwalającą zdrowo pozbyć się dodatkowych kilogramów.

Ewa Kozłowska Dietetyka, Warszawa

Warto równiez wzbogacić dietę w fitoestrogeny - zapobiegają one rozwinięciu się wielu chorób cywilizacyjnych na które jesteśmy bardziej narażone w wieku pomenopauzalnym . Zazwyczaj zaleca się soję, soczewicę i siemie lniane ( bogate również w ligniany)