Stan wątroby po stosowaniu dużej ilości leków

Od ok. roku przyjmuję flutamid (obecnie pół tabletki dziennie) przypisany przez ginekologa/endokrynologa, który znacznie unormował mój poziom hormonów. Niestety nie pomógł w takim samym stopniu w walce z trądzikiem, na który dermatolog polecił mi roczną kurację lekiem axotret 0,01. Dermatolog stwierdził, że chwilowo mogę te leki łączyć, ale bardzo obawiam się o stan mojej wątroby.. o inne skutki uboczne zresztą też. Czy mogę te leki przyjmować równocześnie?

Dzień dobry,

Odradzałbym łączenie tych leków z uwagi na niekorzystny wpływ na wątrobę. Przyjmowane razem zwiększają ryzyka jej uszkodzenia. Proszę po konssultacji z lekarzem zdecydować, czy może Pani kontynuować terapię (warto zwrócić uwagę na stężenie ASPAT i ALAT, ew. dodatkowo GGTP i na tej podstawie podjąc decyzję. Celem regeneracji rątroby zalecałbym dodatkowwo zastosowanie leków hepatoprotekcyjnych ("osłaniających" przed uszkodzeniem i przyspieszających regenerację hepatocytów w wątrobie).

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz