Stan zapalny dziąsła o ekstrakcji zęba

Witam.W środę miałem wydawanego zęba górną szóstkę.Z opinii lekarza prowadzącego mam stan zapalny dziąsła.W piątek pojechałem na konsultacje gdzie usłyszałem że rana zle sie goi.Została założona tam malutka tabletka,która ma pomóc.Czy ból jaki mam jest sygnałem ze jest naprawdę tak zle.Biorę antybiotyk oraz oslonki,jak również ketanol bo ból jest strasznie dokuczliwy.Chce dodać ze stosuje się do zalecen lekarza.Rana wolno sie zabliznia pojawil sie biały (osad) co to jest.Bardzo dziękuję za pomoc

Dzień dobry, zapewne gojenie nie przebiega prawidłowo i ma Pan sucht zębodół. Jest to bardzo bolesne, ale pojawienie się białego osadu czyli skrzepu fibrynowego, jest już znakiem, że rana powoli zaczyna się goić. Ból ustąpi już niedługo. Niestety obawiam się, że może potrwać jeszcze tydzień. Jeeli stan się nie poprawia, można ponownie u dentysty ranę przepłukać i założyć tę małą tabletkę. Nie przyspiesza gojenia, ale pomaga trochę na ból.

Aby zębodół po usuniętym zębie nie bolał potrzebna jest osłona ze skrzepu. Powtarzam to zawsze moim Pacjentom, jeśli boli po ekstrakcji to należy poprosić o wyłyżeczkowanie i okrwawienie zębodołu żeby powstał skrzep w znieczuleniu bez adrenaliny. W innym przypadku czyli zakładanie leku do zębodołu gojenie trwa bardzo długo ok 2 tygodnie a nie osłonięta kość boli . Pozdrawiam